Vědci z Národní astronomické observatoře v Japonsku objevili v Kuiperově pásu těleso o velikosti 1,3 km. Tým kolem astronoma Ko Arimatsu konečně přinesl důkaz o tom, že se ve vzdálené části Sluneční soustavy pohybují tělesa, která vypovídají o prvních fázích tvorby velkých planet.
Kuiperův pás je takové velké odkladiště. Jedná se o obrovský počet menších i větších těles pohybujících se za drahou Neptunu. Takovým tělesem je třeba Pluto, ale to je moc velké na to, aby nám poskytlo nějakou zprávu o zrodu planet ve Sluneční soustavě. Řada vědců již po 2. světové válce přišla s teorií, že v Kuiperově pásu by se měla nalézat tělesa od průměru asi 1 kilometr, která ukazují počátek planetární tvorby. Tato tělesa se však nestala planetou, ale byla odmrštěna na periferii, kde dodnes obíhají kolem mateřské hvězdy. Stejnou fází si prošla i naše Země.
Fascinujícím faktem je, že japonský tým pracoval s minimálním rozpočtem i omezenou technologií. Vědci využili dva malé dalekohledy o průměru 28 centimetrů, které umístili na střechu školy na japonském ostrově Okinawa. K hledání takto malých těles v Kuiperově pásu využili metodu zákrytu. Pozorovali asi 2000 hvězd a čekali, zda některou z nich nepřekryje jiné bližší těleso. Taková metoda se používá primárně pro hledání exoplanet (těles mimo Sluneční soustavu), ale dá se využít i pro vzdálené objekty právě v Kuiperově pásu.
Arimatsu je objevem nadšený. „Toto je opravdové vítězství pro malé projekty. Náš tým měl méně než 0,3% rozpočtu v porovnání s velkými mezinárodními projekty, neměli jsme ani dost peněz na vybudování kopule, která by chránila náš druhý dalekohled.“ Zároveň dodává, že ve zkoumání Kuiperova pásu hodlá pokračovat, protože je přesvědčen, že podobných těles se za dráhou Neptunu nalézá velmi mnoho.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.