Yorkshire Dales
Foto: Pixabay

Zelené kopce, holé skály, mokřady, vřesoviště, vodopády, ovce a klid. Tak by se dala jednoduše shrnout atmosféra národního parku Yorkshire Dales v severní Anglii. Malebné území o rozloze téměř 2000 km² bylo vyhlášeno národním parkem v roce 1954, ale již dávno předtím přitahovalo zejména pěší turisty.


Romantická krajina národního parku Yorkshire Dales

Yorkshire Dales je opravdu okouzlujícím místem v jakoukoliv roční dobu. Milovníky přírody potěší nádherné vyhlídky s typickým anglickým panoramatem. V parku se nachází několik vesniček, ve kterých žije dohromady asi 20 tisíc lidí, které živí buď turismus, nebo zemědělství. V tomto malebném kraji se také odehrávaly komické příběhy veterináře a spisovatele Jamese Herriota.

Národním parkem prochází několik turistických tras, které jsou ušité na míru pro pěší turisty běžce. Pro cyklisty je připraveno mnoho cyklostezek. Parkem se můžete pohybovat i v automobilu a projíždět nádhernými kamennými vesničkami.

The Dales Countryside Museum

Muzeum věnované národnímu parku leží v malém městě Hawes na severu parku. Najdete jej v přestavěné železniční stanici, což je už samo o sobě zážitkem. Před muzeem je k vidění opravdový parní vlak a další artefakty z dob století páry.


Související:  Anglické národní parky: Dartmoor National Park

Viadukt Ribblehead

Také další místo, které stojí za vidění, se týká železnice. Ribbleheadský viadukt je okouzlující ukázkou anglické architektury 19. století. Stavbu tvoří 24 oblouků, které dělí údolí řeky Ribble na dvě části. Viadukt je 400 metrů dlouhý a 32 metrů vysoký a dodnes slouží svému účelu.

Kdy do parku vyrazit?

Ideálním obdobím pro návštěvu parku Yorkshire Dales je léto. Potkáte zde sice nejvíce turistů, ale rozmary anglického počasí jsou v tomto ročním období nejméně kruté. V létě je i na severu Anglie celkem teplo, jen rána bývají chladnější. Deště zde také nejsou na denní pořádku, v parku je vše rozkvetlé a pokud seberete odvahu, můžete se vykoupat v jednom z mnohých jezírek.

Ubytovat se lze v některém z penziónů nebo menších hotelů, které jsou v každé vesnici. Vyrazíte-li pod stan, můžete si jej rozložit na některé z luk, které místní pronajímají turistům.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts