superhluboký vrt kola
Věž vrtného komplexu. Foto: Andre Belozeroff / CC BY-SA

Kolský superhluboký vrt je vůbec nejhlubším dílem, které kdy člověk vytvořil. Dosahuje hloubky 12 261 metrů a dalšímu vrtání zabránila vysoká teplota panující pod povrchem. V místech, kde jáma končí, bylo naměřeno více jak 180 °C. Během hloubení došlo k mnoha významným objevům, ale také ke zrodu legendy, podle které se průzkumníci provrtali do samotného pekla.


Dvacet čtyři let hloubení

Vrt se nachází na ruském poloostrově Kola poblíž města Zapoljarnyj. Odtud také plyne jeho název. Oblast je to nevlídná, téměř polovinu roku je zahalena do tmy. Přesto je něčím výjimečná, leží totiž na hranici geologického Baltského štítu, který se ponořuje pod sedimenty východoevropské platformy. Zároveň je zde blízko povrchu takzvaná Mohorovičicova diskontinuita, což je přechod mezi zemskou kůrou a pláštěm. Zkrátka ideální místo, kde vrtat.

Průzkum litosféry byl zahájen v roce 1970 a hloubilo se až do roku 1994. Za celých 24 let bylo údajně učiněno tisíce menších a několik významných objevů. Vrtání v prvních dvou dekádách probíhalo samozřejmě v „závodnickém“ duchu studené války. Sověti své americké konkurenty překonali několikanásobně. Po konci studené války i po rozpadu Sovětského svazu už nebylo potřeba propagandistických rekordů a hlavně docházely finance. Když se teplota na dně jámy začala blížit ke 180 °C, práce skončily, protože nástroje nebyly na tuto teplotu stavěny a na nové zkrátka nebyl rozpočet. I tak se vrt dostal do povědomí lidí po celém světě.


Původním záměrem inženýrů bylo provrtat se až k zemskému jádru. To se jeví jako utopie, protože dnes víme, že se jeho okraj nachází v hloubce asi 2 900 kilometrů pod povrchem. Nicméně práce na hloubení kolské jámy velkou měrou přispěly právě k vypočtení tohoto čísla. Průzkum zároveň přinesl mnoho poznatků o zemské kůře a plášti a také o stoupající teplotě pod povrchem, která mnohé překvapila. Asi v sedmikilometrové hloubce byly nalezeny fosílie mikroorganismů.

Díra přímo do pekla

O tom, jakou rychlostí a způsobem se šíří legendy moderní doby (tzv. urban legends), svědčí smyšlený příběh o důvodu, proč se skoncovalo s hloubením kolského vrtu. Možná jde o vůbec první legendu digitální doby.

Fáma říká, že se ruští vědci provrtali přímo do pekla a když uslyšeli hrůzné nářky ozývající se z díry, s hloubením přestali. Inženýři měli naříkání zachytit na mikrofon spuštěný do hloubky. Nahrávka, jak tomu u podobných příběhů bývá zvykem, unikla na veřejnost a internetem koluje již od roku 1997. Před tím se ale objevila i ve vysílání křesťanské televize TBN Networks v roce 1989.

Autenticitu nahrávky ale lze snadno vyvrátit. Skřeky, které se na záznamu objevují, jsou upravenou částí soundtracku k italskému hororovému filmu Krvavý baron z roku 1972.

Současnost nejhlubšího vrtu

Místo je od poloviny devadesátých let opuštěné a jen občas k zapečetěnému vrtu zavítají vyznavači takzvané turistiky strachu. Věž vědeckého komplexu se zřítila někdy kolem roku 2010. Důvod nikdo nezná, ale zřejmě je na vině kombinace nepříznivého počasí a chatrné statiky staré budovy.

Galerie:

Zdroje: Criss Moon / Youtube, Atlas ObscuraPřidat na Seznam.cz
Similar Posts

Komentáře (4):

 1. Četl, a souhlasím s vaším názorem, nezlobím se na zpracování článku nebo podobně, jen se posmívám vzniklé fámně které četné množství lidí věří.

 2. Absolutní blbost!!!
  Někdo prostě nedokáže pochopit, že dál vrtat nelze!!! Není na to materiál!!! Dál se naše technologie nedokážou dostat!!! Někdo to nepochopí a udělá z toho legendu o peklu, kvůli kterému se vrt zastaví.
  A také, proč by tam sakra spouštěli nějaký mikrofon! Aby slyšeli litosférické desky? Blbost! Geologická práce co stojí za tímto úspěchem raději není zmíněna. Aby jim to náhodou někdo nevysvětlil.
  Důvod nikdo nezná??? Těžba se zastavila, věž se nepoužívala! Žádné peklo není!
  Ale je krásně vidět jak lidi zblbnou a z takového úspěchu udělají hotové peklo.
  XD

  1. Zřejmě jste nečetl článek. Úspěchy zmiňujeme a v závěrečném odstavci fámu o pekle vyvracíme.

  2. Ano, je to všechno fáma a souhlasím s vašim komentářem. Až na konec! Peklo skutečně existovat bude. Až přijede Ježíš Kristus po druhé na tuhle Zem… Peklo bude vytvořeno tady na Zemi a budou do něj vhození všichni ohavní lidé!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.