Kdyby tento úkaz viděli lidé ve středověku, věřili by, že planeta krvácí. Když v roce 1911 objevil podivný červený vodopád australský průzkumník Griffith Taylor, věřil v přirozené přírodní procesy. On i další průzkumníci Antarktidy hádali, že červenou barvu mají na svědomí řasy žijící ve vodě.
Krvavé vodopády se nacházejí u Taylorova ledovce ve východní Antarktidě a vědci hned pochopili, že krvavou barvu nezpůsobují řasy, ale vysoká koncentrace železa ve vyvěrající slané vodě. Když je takový roztok vystaven vzduchu, dochází k oxidaci, jejíž viditelným projevem je červené zbarvení. Záhadou ale dlouho zůstávalo, odkud voda vytéká.
To se podařilo vysvětlit až po více jak sto letech od objevení na první pohled děsivě vyhlížejícího úkazu. Erin Pettitová, odbornice na ledovce, vystopovala v roce 2017 cestu vody pod ledovcem pomocí přístroje, který vysílá radiové pulsy do ledu. Ty se rozptýlí, pokud narazí na vodu.
Pettitová došla se svým týmem až na místo, kde je voda díky obrovskému tlaku ledu vytlačována ze starého podzemního jezera pod ledovcem. Jeho existenci potvrdili geologové o rok později vrtem. Když se tým provrtal až k jezeru, začala kolem vrtáku vyvěrat červená tekutina.
Nejpřekvapivějším zjištěním byl objev primitivního života v takto nehostinných podmínkách. Množství mikrobů přežívajících bez světla v silně slané, vysoce železité a studené vodě je pro vědce důležitou stopou pro pochopení skutečnosti, jak může život přežívat i v jiných extrémních prostředích, jako například ve vesmíru či v hlubinách oceánů.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.