Vědci objevili nový druh dinosaura. Jeho fosílie přitom již čtyři desetiletí leží ve sbírce Institutu evolučních studií v jihoafrickém Johannesburgu. Původně se předpokládalo, že kosti patřily jinému druhu dinosaura zvaného Massospondylus, který žil asi před 200 miliony lety. Nyní odborníci přišli s tím, že zkamenělé kosti byly chybně identifikovány a patří jinému druhu z období spodní jury.
Podrobná analýza zkamenělé lebky a zbytků kostry ukazuje, že původní identifikace byla chybná. Nový dinosaurus byl podobně jako Massospondylus bíložravec, měřil asi 4 – 6 metrů, vážil kolem 300 kilogramů a pohyboval se po zadních nohách. Jeho tělesná konstrukce se vyznačovala dlouhým ocasem a protáhlým krkem s malou hlavou. Nový dinosaurus prozatím dostal jméno Ngwevu intloko, což v místním jazyce znamená šedá lebka.
S objevem přišli Paul Barrett a doktorandka Kimberley Chapellová z Přírodopisného muzea v Londýně. Vědci porovnávali různé vzorky kostí z muzeí po celém světě a dokázali, že vzorek z Johannesburgu nepatří zmiňovanému ještěrovi. Výsledky byly publikovány ve vědeckém časopise PeerJ.
Barrett po zveřejnění článku konstatoval, že někteří vědci měli již dříve podezření, že by nález z roku 1978 mohl patřit jinému druhu, a právě to byl první impuls k tomu, aby tento výzkum proběhl. „Zejména lebka tohoto dinosaura je mnohem širší než má Massospondylus,“ dodal.
Nový druh dinosaura patřil k pestré populaci raných dinosaurů, ze kterých se vyvinuli masivní sauropodi, jako například Diplodocus. Svět, který jej obklopoval, byl plný řek, kapradin, přesliček a jehličnatých stromů. Pozor si musel dávat zejména na masožravého Dracovenatora.
Objev ukazuje, že i muzejní expozice či prozkoumané fosílie mají stále potenciál překvapit. Je možné, že se takto ve sbírkách ukrývají i další „neobjevené“ druhy dinosaurů.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.