Po odhalení mikroplastů v pitné vodě a nápojích přicházejí vědci s dalším znepokojujícím zjištěním. Malé plastové částice byly rovněž objeveny ve sněhové pokrývce v Arktidě a v Alpách.
Výzkum, který vedla Melanie Bergmannová z Institutu Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum v Německu, popisuje, jak padající sníh zachycuje mikroplastové částice ze vzduchu. Odebrané vzorky sněhu z ledových ker mezi Grónskem a Špicberky obsahovaly 1 760 mikroplastických částic na litr. O poznání hůře dopadlo zkoumání alpských vzorků, kde bylo zjištěno v průměru na litr 24 600 těchto částic. Studie tak ukazuje, že transport větrem je klíčovým faktorem při přenosu mikroplastového odpadu po celém světě.
Tento výzkum publikovaný v časopise Science Advances je tak další skládankou do mozaiky, kterou vědci vytvářejí. Již nyní se ale zdá, že je mikroplastový odpad skutečně všude a vyhnout se mu nedá. Nedávná vědecká studie ukázala, že lidé jedí v průměru 50 000 mikroplastových částic ročně. Plasty byly již dříve objeveny v mořských vodách, v nedávné době i na dně Mariánského příkopu či v lidské plicní tkáni a nyní i ve vzduchu.
Lidé ročně vytvoří miliony tun plastového odpadu. Ten se rozkládá na malé částice a vlákna, která biologicky nedegradují a nazýváme je mikroplasty.
Autorka studie již dříve odhalila 12 000 částic v arktickém ledu a zajímala se o to, zda je možné, aby byla tak vysoká koncentrace způsobena pouze vlivem mořských proudů. To byl první impuls k právě publikovanému výzkumu, který de facto potvrdil doktorčinu domněnku. „Nyní potřebujeme zkoumat, jaký je vliv mikroplastů na lidské zdraví. Existuje již mnoho studií o jejich výskytu, ale zatím žádná nevěnovala pozornost této oblasti, což mi přijde zvláštní,“ dodává Bergmannová, která by si přála, aby byly mikroplastové částice zahrnuty do monitorujícího systému znečišťujících látek v ovzduší.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.