Představitelé Nepálu a Číny oznámili, že společnými silami přeměří výšku nejvyšší hory světa. Mount Everest leží na hranici obou států a oficiální výška činí 8 848 metrů nad mořem. Důvodem jsou spekulace, že by se vrchol hory mohl snížit v důsledku silného zemětřesení, které postihlo Nepál v roce 2015.
Nynější uznávaná nadmořská výška byla poprvé naměřena indickým průzkumným týmem v roce 1954 a poté tuto skutečnost potvrdilo ještě mnoho průzkumných týmů.
Nepálské úřady v roce 2017 oznámily, že daly dohromady tým geodetů, jehož úkolem je příprava expedice na Everest. První průzkumný tým byl vyslán již letos, ale oficiální výsledky budou oznámeny až během příštího roku.
Čína a Nepál se zároveň zavázaly v oblasti Everestu spolupracovat na dalších problematických tématech týkajících se změny klimatu, ochrany životního prostředí a také na likvidaci nepořádku v okolí hory.
Jedno je však jasné. I kdyby zemětřesení způsobilo pokles vrcholu, Everest stále zůstane horou s nejvyšší nadmořskou výškou. Předpokládá se, že se vrchol mohl snížit jen o několik desítek centimetrů. Druhou nejvyšší horou je K2 a její nadmořská výška činí 8 611 metrů nad mořem.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.