hlubina
Ilustrační foto. Zdroj: 1840489pavan nd, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Mariánský příkop je nejhlubším a dozajista i nejtemnějším a nejzáhadnějším místem na planetě. I v jeho temnotách však žijí miniaturní parazitická monstra. Čínští vědci nyní hlásí objev viru, který likviduje místní bakterie. Nejedná se sice o první virus, který byl v příkopu zaznamenán, nicméně tento žije nejhlouběji.


Virus, který vědci objevili v sedimentech odebraných v hloubce 8 900 metrů, napadá hlubokomořské bakterie skupiny Halomonas. Ty například způsobují rozklad Titaniku. Nicméně tento hostitelský druh žije v extrémním chladu, v oblasti s vysokým tlakem a v podmínkách chudých na živiny.

Bakteriofág, tedy virus infikující bakterie nazvaný vB_HmeY_H4907, se podařilo izolovat skupině vědců z Ocean University of China Yue Su v čele s virologem Min Wangem. Pomocí transmisního elektronového mikroskopu zjistili, že virový protein má šířku 65 nm a tvar „hlavy“ v podobě dvacetistěnu. Ocas, který používá k pronikání do bakterií, má délku asi 183 nm.

vB_HmeY_H4907
Virus vB_HmeY_H4907. Zdroj: Microbiology Spectrum, CC BY 4.0

Studie genu viru nedokázala najít shodu s žádným dosud známým organismem. Zdá se, že odborníci objevili parazita spadajícího do zcela nové rodiny virů. Vědci tuto čeleď nazvali Suviridae. Přesto je ale genetický kód nového objevu podobný dalším šesti virovým genomům nalezeným v bakteriích Halomonas. Min Wang tak věří, že Suviridae jsou alespoň v místě jejich nalezení velice rozšířenou skupinou bakteriofágů.


Mariánský příkop s maximální hloubkou 10 994 metrů, který je dlouhý zhruba 2 550 km a široký v průměru 69 km, je však domovem minimálně dalších dvou virů, jež vědci izolovali již dříve.

Žádné viry nemohou existovat bez svých hostitelů. Podle Wanga zabijí všechny mořské viry každý den asi 20 % mikrobiální biomasy, a tak hrají velmi významnou roli v ekosystému. Během tohoto likvidačního procesu se uvolňuje velké množství organické hmoty bohaté na živiny, která poskytuje potravu dalším mikrobům v okolí. Potravní řetězec tak stojí na velmi drobných základech, které ale dosahují až na dno nejhlubšího místa světa.

Místo, o kterém píšeme:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *