Vědci zachytili další tajemný objekt, který podle všeho nepochází z naší Sluneční soustavy. Základní rysy objevu připomínají příběh z vědecko-fantastického filmu nebo knihy Setkání s Rámou od A. C. Clarka, ale na vesmírné obloze jde o realitu. Nový kosmický návštěvník s názvem 3I/Atlas právě prolétá naším sousedstvím a jeho tajemství se již blíží k odhalení.
Astronomové z NASA objevili objekt již 14. června díky teleskopu projektu ATLAS v chilském Río Hurtado a od té doby pečlivě sledují jeho dráhu. 3I/Atlas se v tuto chvíli nachází zhruba 670 milionů kilometrů od Slunce a pohybuje se ohromující rychlostí 60 kilometrů za sekundu. Směřuje k nám z oblasti souhvězdí Střelce a jeho dráha naznačuje, že – podobně jako legendární objekt Oumuamua z roku 2017 či kometa 2I/Borisov z roku 2019 – přiletěl z mezihvězdného prostoru.
„Pokud se teorie o mezihvězdném původu potvrdí, půjde o teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který jsme kdy objevili,“ říká pro britský deník The Guardian astronom Mark Norris z University of Central Lancashire. „To posiluje teorii, že takzvaní mezihvězdní poutníci nejsou v naší galaxii zas až tak vzácní.“

Podobnost s Oumuamua i tajemství kometárního ocasu
Na rozdíl od záhadného návštěvníka, jenž byl v roce 2017 nazván Oumuamua a zaujal i neodbornou veřejnost svým doutníkovitým tvarem, jeví nový objekt 3I/Atlas drobné známky kometární aktivity. Tím ho však nelze okamžitě označit jako kometu.
Vědci odhadují, že pokud by se jednalo o asteroid, mohl by mít až 20 kilometrů v průměru. To je daleko více, než měla planetka, která před miliony lety způsobila vymírání dinosaurů. Pokud jde ale skutečně o kometu, její pevné jádro bude nejspíš mnohem menší.
Dobrou zprávou pro pozemšťany je skutečnost, že i přes svou velikost není 3I/Atlas pro Zemi nijak nebezpečný. NASA na svém webu stroze konstatuje: „Objekt se nikdy nepřiblíží blíže než na vzdálenost přibližně 200 milionů kilometrů, což je více než dostatečná vzdálenost.“ Poté se očekává, že opustí naši Sluneční soustavu a zamíří zpět do hlubin vesmíru.

Nejblíže Slunci bude letos na podzim, pro vědce se jedná o mimořádnou událost
3I/Atlas by měl projít nejblíže Slunci kolem 30. října 2025, přičemž se dostane jen mírně za dráhu Marsu. Pokud se potvrdí jeho kometární charakter, měl by se během přiblížení postupně zjasňovat. Některé odhady naznačují, že na přelomu let 2025 a 2026 by mohl být viditelný i za pomoci amatérských teleskopů.
Objevy jako 3I/Atlas nebo již zmíněný doutník Oumuamua jsou pro vědu mimořádně vzácné a důležité. Sluneční soustava se totiž dlouho jevila jako uzavřený systém, ale možná je tomu právě naopak. Vesmír kolem nás je živý, proměnlivý a plný záhadných těles, která mohou přinášet stopy o původu a vývoji jiných planetárních systémů. Pokud se během posledních několika let „prohnaly“ soustavou hned tři objekty, je téměř jisté, že nešlo o žádnou výjimku.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.