Odpad na Bali
Foto: Jon Rawlinson, Flickr

Bali, ostrov bohů, se vždy mohl chlubit nádhernou nedotčenou přírodou. Pobřeží lemovaly prázdné pláže a vnitrozemí se zelenalo svěžími deštnými pralesy. Když na ostrov zavítal nějaký cestovatel, přátelští místní obyvatelé jej vítali s otevřenou náručí. Takové Bali nám i nyní ukazují instagramoví influenceři, pro které se Bali stalo jakousi Mekkou. Snímky ostrova, které tito lidé umísťují na sociální sítě, mají často s realitou pramálo společného.


Jak se z ráje stává nebezpečná skládka

Domorodci na Bali ještě donedávna neprodukovali žádný odpad. Používali pouze organické materiály, které v přírodě nezanechaly žádné stopy. To je společný rys celé jihovýchodní Asie. S příchodem plastů se ostrov pomalu začíná proměňovat v nekontrolovatelnou skládku. Jen na jihu ostrova je podle ekologů vyprodukováno 240 tun pevného odpadu denně. Tak vysoké číslo je způsobeno i vysokou koncentrací turistů na ostrově, kteří, ač Bali ukazují jako ráj na zemi, sami přispívají k jeho zkáze.

Každý den v Indonésii vstupuje do oběhu až 10 miliónů nových plastových sáčků, z nichž většina skončí v netříděném odpadu. Od července zde platí zákaz prodeje těchto sáčků, plastových brček a dalších drobných plastových předmětů.

Odpad na Bali
Odpadky na Bali. Foto: Pixabay

Místní neví, proč by měli třídit odpad. Raději ho spálí

Na ostrově ani v celé Indonésii si ale zatím lidé nevytvořili návyk třídit odpad. Chybí zde osvěta. Místní lidé celé generace vyhazovali organický odpad do lesů, řek nebo do moře. Pokud domácnost nemá přístup ke kontejnerům na tříděný odpad, prostě vše spálí nebo vyhodí do řeky. Indonésané potřebují vědět, co takové nakládání s odpady způsobuje.


Nevhodné nakládání s odpady ničí vzácné a křehké přírodní prostředí. Spalování plastu často probíhá na veřejných místech. Emise ze spalovaného odpadu, včetně metanu, benzenu, dioxinů a oxidu dusičitého, souvisejí s mnoha hlavními zdravotními problémy a přispívají k účinkům globálního oteplování. Odpad může také kontaminovat vodní cesty a ničit mořský život.

Chybí osvěta

V současné době není na Bali ani v celé Indonésii problém, jak s odpadem nakládat. Na ostrově funguje několik technicky velmi moderních center pro jeho recyklaci. Potíž představují špatné návyky lidí, kteří potřebují osvětu. O to se nyní snaží jak vláda, tak neziskové organizace. Osvětou by ale mohli přispět i zmínění influenceři potulující se po Bali. Většina z nich však umí ovlivňovat (influence = angl. ovlivňovat) pouze fotkami z falešného ráje.

Podívejte se na neskutečné množství odpadků, které v loňském roce natočil potápěč Rich Horner právě na Bali.

Zdroje: R.O.L.E. Foundation, Aljazeera


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts