Ochridské jezero
Jovan Kaneo. Autor: Darkocv, Wikimedia

Severní Makedonie sice není přímořským státem, ale přesto je oblíbeným cílem turistů vyrážejících za sluncem a koupáním. Ti přijíždějí na jihozápad země převážně ze Srbska, Bulharska a Albánie. Jejich cílem je Ochridské jezero (někdy také Ohrid) ležící na hranicích s Albánií.


V Ochridu otiskly své stopy dávné civilizace

Ochridské jezero skutečně připomíná moře, a to nejen díky své velikosti, ale také kvůli velmi dobře vybudovanému zázemí pro turisty připomínající středomoří. Centrem oblasti je město Ochrid, které stojí za poznání nejen ze břehu jezera. Oblast byla v minulosti pod nadvládou byzantskou, bulharskou, srbskou i osmanskou a každá z těchto kultur zanechala v Ochridu svoji stopu. Město je tak plné starobylých památek. Mezi ty nejstarší patří amfiteátr ještě z doby sjednocené Římské říše nebo kostel Boží moudrosti z raně křesťanské doby. Dominantou města jsou ruiny pevnosti se třemi kilometry hradeb z 10. století, které se ční na přilehlém kopci.

Každý turista zde navštíví kostel Jovan Kaneo. Ten by sám o sobě tolik lidí nepřitahoval, kdyby neležel na útesu nad městem. Z prostranství kolem památky je nádherný výhled na celé město a na jezero. Místní zamilovaní si zde dávají schůzky a turisté se kochají kouzelnými západy slunce, jež vytvářejí překrásnou podívanou.

Centrum města je plné úzkých uliček v osmanském stylu, kde narazíte na obchody se suvenýry a skvělé restaurace. Ochrid v létě nikdy nespí, živo je zde od noci do noci. Zejména při pobřeží lze narazit na kluby a bary, které jsou snad stále zaplněny lidmi. Jednak proto, že místní patří mezi horkokrevné národy a také pro přívětivé ceny. Turista ze západu zde opravdu nalezne cenový ráj.


Související:  Neziderské jezero - rakouské moře jako alternativa k Balatonu

Krásné pláže jako u moře

Návštěvníky ale především přitahuje průzračná a klidná voda Ochridského jezera. Prý je tak průzračná, že je vidět na dno i ve dvacetimetrové hloubce. Nejvíce turistů míří na pláž Ljubanishta, rozpínající se při městě Ochrid. Po celé léto je zaplněna lidmi podobně jako ve vyhledávaných přímořských letoviscích. Teplota vody v létě dosahuje až 24 stupňů, a tak si opravdu budete připadat jako u moře. Jen voda není slaná. Na pláži si také můžete půjčit šlapadlo nebo loďku.

Máte-li raději klidnější místa ke koupání, vydejte se na pláž Labino, která leží přímo pod zmiňovaných kostelem Jovan Kaneo. Zde si sice nekoupíte zmrzlinu ani si nepůjčíte šlapadlo, ale zažijete nebeský klid. Místní na tuto pláž vůbec nechodí, jižanské národy jsou rády ve velké společnosti, a tak se na ni vydávají pouze turisté přijíždějící do Severní Makedonie z větších dálek. Pokud si přivstanete, pohled na východ slunce z vyhlídky u této pláže vás uhrane.

Na mnoho podobných pláží můžete narazit prakticky po celé východní straně Ochridského jezera nebo na severu u města Struga. Na své si přijdou i rybáři. Místní čistá voda je plná ryb a nemáte-li s sebou své vybavení, není problém si jej vypůjčit.

Cesta k Ochridskému jezeru

Do Ochridu se můžete dostat pohodlně za 3,5 hodiny z hlavního města Skopje, kam ale bohužel z Prahy nelétají přímé lety. Přestupovat budete musel v Lublani, Bělehradu nebo Varšavě. I tak ale let zabere jen necelé 4 hodiny. Cena zpáteční přestupové letenky se pohybuje kolem 8 až 10 tisíc za osobu.

Také můžete zvolit náročnější, ale pro vícečlennou posádku levnější cestu autem přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko. Cesta dlouhá okolo 1500 kilometrů se nedá zvládnout na jeden zátah, proto cestovatelé do této oblasti většinou volí nocleh na jihu Maďarska. Možností je také střídání řidičů a cestování non stop. Mnoho turistů jedoucích po vlastní ose do Řecka volí několikadenní zastávku právě u Ochridského jezera, které je takříkajíc při cestě.

S ubytováním u jezera není velký problém. V Ochridu a okolních menších městech jsou cenově dostupné hotely, penziony i apartmány. Plánujete-li zde delší dovolenou, raději si ale ubytování rezervujte předem.

Ochridské jezero je zajímavou lokalitou pro netradiční dovolenou se středomořskou atmosférou. Poznáte jinou kulturu, ale zároveň se neochudíte o relax u vody a letní radovánky. Pobyt zde můžete zvolit jako alternativu Balatonu nebo Jaderského moře. Zklamáni zcela jistě odjíždět nebudete.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts