Oko Sahary nebo Oko Afriky, tak se říká zvláštnímu útvaru uprostřed mauritánské pouště. Dlouho o místě nikdo nevěděl a k jeho „objevu“ došlo až díky leteckému snímkování v minulém století. Lidé zde sice byli, jenže odhalit fascinující symetrickou strukturu připomínající terč v očním víčku s průměrem přibližně 40 kilometrů, nebylo dost dobře možné.
Mezi odborníky se tomuto místu říká Richatova struktura. Vědci dodnes nemají jistotu, jakým způsobem vznikla. Teorie impaktního kráteru byla vyvrácena krátce poté, co došlo k podrobnějším geologickým průzkumům, i když jej na první pohled připomíná. Jenže usazeniny ve středu oka jsou zhruba o dvě miliardy let mladší než na jeho okraji. Nebyly ani nalezeny žádné stopy přetavených hornin, které jsou typické po dopadu meteoritu. Jak tedy Oko Sahary vzniklo?
Jedním z možných vysvětlení je vulkanický původ. Dávná sopka začala v průběhu času zvětrávat, až se utvořil zvláštní prstencový útvar. Potíž je v tom, že nikde na světě neexistuje podobná struktura, která je navíc takto pravidelná.
Možná ještě věrohodnější vysvětlení přinesla studie mezinárodního týmu vědců, která byla publikována v recenzovaném magazínu Research Journal of Chemistry and Environment v roce 2011. Podle vědců vzniklo oko tlakem způsobeným velkým množstvím magmatu pod zemí. Pouštní povrch v průběhu času praskal a utvářely se na něm jakési puchýře, to se dělo opakovaně po miliony let. Zvětrávání pak vytvořilo charakteristické prstence soustředěné kolem středu, kde tlak působí největší silou. Nicméně k tomu, aby byla hypotéza potvrzena, je třeba dalšího zkoumání.
Jasno o původu struktury mají příznivci paranormálních jevů. Oko Sahary má být bývalou základnou mimozemšťanů, pozůstatkem obrovského města zmizelé civilizace nebo dávným komunikačním zařízením s jinými světy. Podobné divoké teorie se objevují snad u každého symetričtějšího útvaru na světě, ale nesmíme zapomenout na skutečnost, že příroda je mocným architektem a většinou není třeba hledat vysvětlení na druhém konci vesmíru.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.