Oregonský vír představuje jednu z největších současných neobjasněných anomálií. Malá kruhová oblast ve východním Oregonu o velikosti asi 60 metrů čtverečních se vymyká jakýmikoliv fyzikálním zákonům. Předměty se zde kutálejí do kopce, lidé nemohou rovně stát a někteří sem raději vůbec nechodí. Je tohle skutečně možné nebo jde o mistrně zvládnutou iluzi?
Tam, kde neplatí žádná pravidla gravitace
Gravitační anomálie v originále nazývaná Oregon Vortex se do širšího povědomí dostala na počátku třicátých let minulého století, kdy byla na místě otevřena atrakce příhodně nazvaná House of Mystery. Ta mimochodem funguje i v současnosti. Její majitelé odkazují na domorodé obyvatele oblasti, kteří se gravitačnímu víru raději úplně vyhýbali.
V roce 1904 byla na hranici Oregonského víru postavena dřevěná bouda, která později dala základ celé atrakci. Postavit ji nechala těžařská společnost Old Gray Eagle s tím, že bude sloužit k výrobě a ražbě mincí. Na místě se ale dlouho nepracovalo a když bylo stavení o deset let později znovu objeveno několik metrů od svého stanoviště, bylo podivně pokřiveno. A nejen to, v okolí rostly stromy ve zvláštním úhlu a příchozí se nedokázali vůbec narovnat, jako by jim v tom bránila neznámá síla. To údajně zaujalo skotského geologa a mimochodem také odborníka na paranormálno Johna Litstera. Pozemek zakoupil, údajně jej začal zkoumat a hlavně jej zpřístupnil veřejnosti.
Oregonský vír se pokoušelo vysvětlit mnoho dalších vědců a specialistů na paranormálno. Bez úspěchu. To už ale běžela komerční mašinérie lákající tisíce zvědavých turistů. Když Litster zemřel, jeho žena pozemek prodala rodině Cooperových, kteří atrakci provozují do dnešních dní. A co vás v Oregonském víru čeká?
Jakmile vstoupíte, vaše těla se vychýlí ze svislé osy, ostatní se vám budou zdát někdy větší, někdy menší, to podle toho, kde budou stát. Rovnováhu udržíte, ale počítejte s balancováním. Všechny objekty a stavení kolem vás uvidíte nakloněné a hlavně předměty na podlaze se od vás budou odvalovat do kopce. Někteří návštěvníci popisují podivné chování stoupajícího dýmu a hlavně nikomu zde nefunguje kompas. Tohle zkrátka stojí za vyzkoušení.
Na zvláštnost ze změnou velikostí a na pokus s kutálením lahve do kopce se můžete podívat na těchto krátkých videích:
Mistrně zvládnutý optický klam?
Je Oregonský vír skutečně gravitační anomálií nebo jde o dokonale propracovanou optickou iluzi? S jistotou na tuto otázku nedokáží odpovědět ani vědci. Ti, kteří se pokoušeli místo zkoumat, nicméně tvrdí, že jde s velkou pravděpodobností o skvěle propracovanou iluzi, v níž se objekty zdánlivě valí do kopce a vše se jeví pokřivené. Podobného efektu využívají i některé jiné atrakce napříč celými Spojenými státy, které iluzi veřejně přiznávají.
V roce 1966 zkoumal Oregonský vír fyzik a matematik Russ Donnelly a ačkoliv nepředložil pro své tvrzené žádné důkazy, byl přesvědčen o jakémsi optickém klamu. To mu dokonce odsouhlasila majitelka Maria Cooperová, vzápětí však dodala, že se i mimo objekt House of Mystery dějí podivné věci, hlavně změna výšky lidí, která je proměnlivá v závislosti na jejich poloze. Nicméně i za tímto fenoménem vidí odborníci optický klam.
Ať už je pravda kdekoliv, Oregonský vír je nesmírně populárním turistickým cílem a zcela jistě výborně prosperujícím podnikem, pokud tedy není zrovna pandemie.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.
Pandemie je taky iluze.
Ty si taky iluze, tak sem nepis ty hlouposti.
ANO, je👍👌😍
To jako tam nefunguje správně ani vodováha?!
Něco podobného lze zažít i u nás. Odpočívadlo na staré silnici mezi Moravskou Třebovou a Svitavami
nabízí stejnou situaci. Konfigurace krajiny tak dokonale zmate vaše smysly, že očekáváte-li po odbrždění
auta, že se bude pohybovat k Třebové, začne couvat „proti kopci“. Az po velmi pozorném pohledu lze
podle stromů, které rostou kolmo zjistit, jak to se sklonem opravdu je.