Partyzánský památník na vrcholu Petrova hora (Petrova Gora) v Chorvatsku je jedním z nejvýraznějších děl jugoslávské monumentální architektury. Navrhl jej slavný sochař Vojin Bakić a jeho výstavba byla dokončena v roce 1981. Monument postavený na počest partyzánského hnutí, které v oblasti během druhé světové války vedlo intenzivní boje proti fašistickým okupantům, dnes chátrá. Přesto stále láká k návštěvě, je totiž opravdu monumentální.
Architektonická jedinečnost
Petrova Gora byla místem jednoho z největších partyzánských nemocničních komplexů v Jugoslávii, kde se ranění bojovníci zotavovali před dalším nasazením. Památník měl tedy nejen připomínat boj proti okupantům, ale také oslavovat jednotu jugoslávských národů, jak ji prosazoval Josip Broz Tito.
Gigantické dílo se vyznačuje futuristickou, organickou formou, která se zvedá nad lesy Petrovy hory jako abstraktní kovová socha. Dominantním prvkem stavby jsou nerezové ocelové pláty, které odrážejí sluneční světlo a dodávají monumentu majestátní vzhled. Uvnitř se nacházely výstavní prostory a plánovalo se, že památník bude sloužit jako kulturní centrum a muzeum.
V době existence Jugoslávie šlo v podstatě o jeden z nejambicióznějších projektů v rámci architektury ve veřejném prostoru. Jeho dynamické tvary a mohutná konstrukce symbolizovaly tehdejší optimismus a víru v jednotu všech jugoslávských národů a pro odborníky se stal ikonou modernistické architektury.
Jenže dějiny ukázaly stinnou stránku bratrské jednoty a stejně jako se rozsypala Jugoslávie, rozpadá se i památník.
Smutný osud po rozpadu Jugoslávie
Po rozpadu Jugoslávie v 90. letech a následných válkách se osud památníku zpečetil. Nově vzniklá chorvatská vláda neměla zájem o jeho údržbu, protože symbolizoval jugoslávský režim a uměle vykonstruovaný stát, jenž sdružoval národy, které se po pádu komunismu krvavě střetly. Objekt byl tedy ponechán svému osudu a postupně chátral.
Z nerezových desek, které dříve tvořily fasádu památníku, byly mnohé rozkradeny a interiér opakovaně zničili vandalové. Místo, které kdysi sloužilo k oslavě hrdinství, se změnilo ve zchátralou ruinu připomínající kus historie, ale i zkázu Jugoslávie. Přesto i v tomto stavu přitahuje turisty a milovníky brutalistní architektury, kteří v ní vidí jedinečný umělecký a historický odkaz.
Vzpomínka na depresivní minulost
Památník na Petrově hoře je jedním z mnoha jugoslávských monumentů, jejichž osud je nejistý. Některé iniciativy volají po jeho rekonstrukci a zapsání mezi chráněné kulturní památky. Jiní aktivisté naopak považují jeho rozpad za přirozený konec jednoho historického období. V současné době se na místě každý rok konají shromáždění partyzánských veteránů, kterých se účastní několik set lidí.
I když je dnes tento kdysi slavný monument ve zchátralém stavu, stále připomíná nejen boje druhé světové války, ale také osud společného jugoslávského státu, jehož ideály se rozpadly stejně jako jeho památníky.
Místo, o kterém píšeme:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.