Plejtvákovec šedý
Plejtvákovec šedý. Foto: Carlos Valenzuela, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Na začátku léta 2013 byl u pobřeží Namibie spatřen plejtvákovec šedý. Na jižní polokouli a navíc v Atlantském oceánu je ale takové setkání zcela ojedinělé, protože domovinou těchto středně velkých kytovců bývají vody severního Pacifiku. Vědecká analýza publikovaná v aktuálním vydání magazínu Biology Letters upozorňuje, že tento samec urazil rekordní počet kilometrů.


Rus Hoelzel z anglické Univerzity v Durhamu odebral vzorky tkáně zvířete, aby mohl pomocí analýzy DNA zjistit jeho původ. Společně s kolegy se pustil do porovnávání vzorků ostatních populací plejtvákovců šedých. Výsledek byl velmi překvapivý. Experti totiž došli k závěru, že se kytovec s největší pravděpodobností narodil u břehů severozápadního Tichého oceánu. To znamená, že během svého života urazil minimálně 20 000 kilometrů, což zhruba odpovídá polovině obvodu Země.

Pokud nepočítáme člověka, tak je tento jedinec migračním rekordmanem. Dosud nebyl zaznamenán žádný případ, kdy by jakýkoliv jiný savec zvládl během svého života podobnou vzdálenost. Pozemským rekordmanem je vlk obecný, u kterého bylo prokázáno více než 7 000 kilometrů.

Vědci však s jistotou neví, jakou cestou se plejtvákovec dostal do jižního Atlantiku. Navrhují tři možné trasy – přes Severní ledový oceán a severní Atlantik, kolem Jižní Ameriky Drakeovým průlivem nebo těžko uvěřitelnou pouť kolem Asie a Afriky. Ať tak či onak, všechny tyto trasy představují rekordní vzdálenosti.


Experti upozorňují, že podobná událost se v brzké době může opakovat, a to z důvodu oteplování Arktidy v souvislosti s globálními klimatickými změnami.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *