HIV
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Před 40 lety upozornil tým amerických vědců na pětici nemocných homosexuálů. Ti trpěli pneumocystózou, což je onemocnění podobné zápalu plic, které způsobuje houba Pneumocystis jiroveci. Dva muži dokonce infekci podlehli. Jenže tento parazit není pro zdravého jedince vůbec nebezpečný. Po zveřejnění článku se začali ozývat lékaři z celých Spojených států s tím, že evidují obdobné případy. Záhada byla na světě a v tu dobu zcela jistě nikdo netušil, že svět stojí na prahu pandemie, která jej bude trápit dlouhá desetiletí.


O rok později se začalo mluvit o tom, že imunitní selhání musí způsobovat nějaká pohlavně přenosná nemoc a poprvé byla vyslovena zkratka AIDS. Až v roce 1984 se podařilo objevit virus HIV, stále se však nevědělo, zda je původcem nemoci, nebo jen součástí nějakého komplexnějšího infekčního onemocnění. Jakmile experti označili HIV jako jediný zdroj AIDS, začal dodnes trvající boj a současně pátrání po jeho původu.

Související:  Lepra neboli malomocenství stále nebylo vymýceno

V polovině osmdesátých let tehdejší ministryně zdravotnictví USA Margaret Hecklerová oznámila, že vakcína na ochranu proti viru bude připravena k testování do dvou let. Jenže stále čekáme. Vědcům se však během více jak dalších dvou dekád podařilo pochopit chování viru i jeho cestu z afrického kontinentu do celého světa.

V současnosti panuje obecná shoda, že pandemie HIV/AIDS má svůj počátek ve 20. letech 20. století v Kongu, kde zřejmě došlo k mutaci šimpanzího viru SIV, se kterým si lidská imunita bez obtíží poradí. Vir se však vyvinul do dvou nových kmenů označených HIV-1 a HIV-2. Jak k rozvoji HIV došlo, je předmětem spekulací. Prvními nakaženými byli zřejmě lovci, kteří se infikovali silnou dávkou SIV, přičemž muselo dojít k dalšímu přenosu mezi jednotlivci v rychlém sledu.


Související:  Kuru. Nemoc ze smíchu, jejíž skutečná příčina byla daleko děsivější

Epidemie začala nabírat na obrátkách v Africe v 60. letech. Podíl na tom má zřejmě vysoká míra prostituce v rychle se zvětšujících městech, rozvoj dopravy a průmyslu. Dokonce lze zpětně vystopovat některé výskyty HIV. V Belgickém Kongu je to případ z roku 1959, ve Státech došlo v roce 1969 k selhání imunitního systému šestnáctiletého mladíka. V Evropě byl vir zcela jistě v 70. letech, tento fakt naznačuje dříve záhadná smrt norské rodiny, jejíž otec trávil v šedesátých letech mnoho let v Africe. Rozmach pandemie pak započal v 80. letech v USA, kam zřejmě vir doputoval z Karibiku. Pandemie byla na světě a do té doby postihla více než 75 miliónů lidí, z nichž téměř polovina zemřela.

Rychlá smrt by ale potkala daleko více pacientů, nebýt vědeckého pokroku v antivirové léčbě, která může infikovaným osobám prodloužit a zkvalitnit život. Ještě před 15 lety se udávalo 12 let od nakažení. Dnes je to mnohem více. Lék je však stále v nedohlednu a vakcína se vyvíjí. Kdy bude funkční očkovací látka připravena je nejisté, výzkum brzdí ošemetnost viru, finance i právě probíhající pandemie covidu-19. Do dnešního dne se HIV zbavili pouze tři lidé a jak se zdá, v blízkých letech toto číslo neporoste.




Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *