Na satelitních snímcích z arktické části Sibiře spatřili vědci z NASA podivné pruhy, na jejichž významu se nemohou shodnout. Fotografie pořizované po několik let družicí Landsat 8 ukazují, jak se oblast kolem řeky Markha v průběhu času proměňuje a vytváří pozoruhodný efekt.
Zvrásněná krajina je pokryta pruhy, které jsou viditelné po celý rok, nejvýrazněji však v zimě, kdy bílý sníh zvýrazňuje kontrastní vzor. Proč je zrovna tato část Sibiře pruhovaná, je nyní předmětem diskuze odborníků, kteří jevu ale zcela nerozumí a předkládají dvě různá vysvětlení.
Jednu z možností představuje krátkodobé tání permafrostu. Mělo by sice jít o trvale zmrzlou půdu, ale globální oteplování má za důsledek proces, který v létě v krátkých intervalech led mění ve vodu a naopak. Tím se půda a drobné kamení pohybují společně s ledovou vrstvou a nahromaděný materiál pak vytváří pozorované pruhy. K podobnému jevu dochází na Špicberkách, avšak v daleko menší míře.
Dalším možným vysvětlením je eroze. Podle amerického geologa Thomase Crafforda může za pruhy stát činnost vody, která během tání stéká z kopců, splachuje povrchové horniny a tím odkrývá usazený sediment. Tmavší pruhy představují strmější oblasti, světlejší pak znamenají plošiny nebo mírný svah.
Druhá teorie by vysvětlovala i rozdílný odstín sněhu v zimě, a proto se k tomuto vysvětlení přiklání více odborníků. Pro potvrzení jedné z výše uvedených domněnek však bude potřeba průzkum přímo v oblasti kolem řeky Markha. Pruhy tak zatím zůstávají jednou ze sibiřských kuriozit.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.