Návrh rakety podle Conrada Haase
Návrh rakety podle Conrada Haase. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Raketový pohon není ve světě vědy a techniky žádnou velkou novinkou. Avšak skutečnost, že první plány vícestupňové rakety pocházejí z 16. století, může být zarážející. Jenže takzvaný Rukopis ze Sibiu z roku 1555 je plný detailní dokumentace této moderní technologie.


Spis objevil v roce 1961 profesor Doru Todericiu v archivu rumunského města Sibiu. V knize je zhruba na 450 stranách popsána technologie vícestupňových raket, včetně nákresů konstrukce a drah balistických střel. Nálezci spisu, který byl sám profesorem vědy a techniky, muselo být hned jasné, že autorem byl velmi vzdělaný člověk. Tím by měl být rakouský vojenský konstruktér Conrad Haas, který ale většinu života strávil v Transylvánii.

O Haasovi víme, že se narodil v roce 1509 nedaleko Vídně. Do roku 1551 pracoval pro císařskou armádu a poté jej pozval Štěpán Báthory do Transylvánie. Tam figuroval jako zbrojní inženýr a současně vyučoval na škole v Kluži. Daný spis měl napsat právě v těchto letech.

Související:  Kdo byly Amazonky vládnoucí mužům? Podle kronikářů mohly žít u Baltského moře

Dokument psaný v němčině zahrnuje kromě návrhu třístupňové rakety také teorii jejího pohybu včetně návrhů palivové směsi. Nesmírně zajímavé jsou popisy tvaru raket, které zahrnují zvonovité trysky nebo křídla podobající se ploutvím. Podobné technologie si spojujeme především s 20. stoletím.


Rukopis ze Sibiu obsahuje ještě jednu průkopnickou myšlenku. Autor na konci pojednání vyslovuje radu a přání zároveň, chce mír a o války nestojí. Zbraně by podle něj měly ležet netknuté ve zbrojnicích, stejně tak střelný prach a další arsenál. Ušetřilo by se tak mnoho životů a peněz.

Zda Conrad Haas zkoušel uvést svoji raketovou teorii do praxe, nevíme. První zdokumentovaný pokus s vícestupňovou raketou byl uskutečněn průkopníkem moderních ohňostrojů Johannem Schmidlapem v roce 1590 a je možné, že k tomu došlo na základě Haasových teorií. Až do nálezu Rukopisu ze Sibiu byl první popis vícestupňové rakety připisován dělostřeleckému specialistovi Kazimierzi Siemienowiczi, který ve spisu Artis Magnae Artilleriae z roku 1650 líčí víceméně stejné poznatky, ke kterým došel Haas o necelou stovku dříve.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *