Amazonka
Malířova představa Amazonky. Zdroj: Pixabay

Čistě ženský kmen porážející mužské armády vešel ve známost jako Amazonky. S Amazonií v Jižní Americe však nemají nic společného. Pokud skutečně existovaly, jejich domovinou byla nejspíše východní Evropa a není vyloučeno, že v jejich žilách kolovala slovanská krev. Co o těchto bojovnicích vypovídají historické zdroje?


Amazonky v řecké mytologii

V řecké mytologie Amazonky pevně vládly nejen zbraním, ale i mužům. Jejich mládí bylo přesně nalinkováno, a tak se vdávat mohly až po dokončení vojenské služby. Poté se staly vládkyněmi domácnosti, kde o všem rozhodovali a veškeré domácí práce vykonávali muži.

Amazonky ale nebyly na domácký život vychovávané. Velká část z nich si měla nechat odstranit poprsí (amazoi = bezprsé), aby jim nepřekáželo v boji. S Řeky se podle pověstí utkaly několikrát. Zkušenosti s nimi měl mít i Hérakles nebo Achileus, jehož vojska zabila královnu Amazonek Penthesileu. Amazonky si její tělo vyžádaly zpět pod příslibem příměří.

Související:  Gigantický had Sachamama má brázdit Amazonii. Stopy po něm zkoumal i český badatel

Jejich domovinu nelze s přesností určit, zřejmě se jednalo o jižní pobřeží Černého moře nebo Kavkaz. Stejně tak nelze spolehlivě říci, zda kmen vůbec kdy existoval.


Amazonky od Baltského moře

Ve slovanské mytologii jsou Amazonky popisovány podobně jako ty řecké. Kronikář Karla Velikého Paulus Diaconus žijící v 8. století popsal ženský kmen sídlící kolem řeky Visly, jež protékal dnešním Polskem. O dvě století později zmiňuje židovský obchodník Ibrahim ibn Jákúb kmen, který spravují ženy mající muže za otroky. Žádné další podrobnosti ze života těchto žen neuvádí, ale letmo naznačuje místo, kde žijí. Opět jde o dnešní Polsko. V 11. století tento kmen popisuje i německý kronikář Adam Brémský, nicméně znovu se jedná o kusé informace. Podle pisatele měly tyto ženy na svědomí život švédského krále, vyhýbaly se mužům a byly krásné. Jejich domovinou bylo severní pobřeží Baltského moře.

Mnoho informací ze starověku víme díky arabským učencům, a tak i od nich se můžeme dozvědět, že jistý ženský kmen žil kdesi na dalekém ostrově Naissaar. Ten dnes patří Estonsku a jeho název v českém překladu znamená Ženský ostrov.

Vzhledem ke skutečnosti, že několik historických pramenů zmiňuje ženský kmen žijící v prvním tisíciletí v Polsku nebo Pobaltí, je možné, že skutečně v těchto místech existoval. Dochované zlomky z jejich života jsou pravděpodobně notně přikrášlené a také mohou pramenit z dávných řeckých legend, to však nic nemění na skutečnosti, že kdesi severovýchodně od dnešního Česka zřejmě žily ženy ve zvláštním společenství. Zda byly slovanské krve můžeme jen spekulovat, stejně tak nevíme, jestli dívčí válka z Kosmovy kroniky souvisí s těmito ženami.

Zdroje: Naďa Profantová, Martin Profant – Encyklopedie slovanských bohů a mýtů; kalimera-recko.cz


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *