Hum
Hum. Foto: Volné dílo, Wikimedia

Nejmenší město na světě nemá stovky, natož tisíce obyvatel. V chorvatském Humu žijí pouze dvě desítky osob, přesto mohou tvrdit, že žijí ve městě. Příběh místa, které by za jiných okolností bylo světu zcela neznámé, začal v hluboké minulosti.


Hum se nachází na Istrii asi hodinu cesty autem od přímořského Umagu nebo Rijeky. Ani v letní sezóně do istrijského vnitrozemí nezavítá mnoho cizinců, a tak je zde stále klid, přestože se oficiálně nacházíte ve městě. Je Hum ale skutečně městem?

Kritéria pro klasifikaci měst se v jednotlivých zemích liší a zpravidla jsou dána historickými statusy. Koloritem města tak nemusí být dopravní zácpy, přeplněná hromadná doprava a neustálý hluk od houkaček. O tom, že byl (a stále je) Hum městem, vypovídají staré městské hradby. Ty se v minulosti táhly kolem dvou ulic vytvářejících malebné prostředí.


Město bylo podle legendy postaveno na kopci z kamenů, které zbyly, když obři stavěli města v údolí řeky Mirny. Ta protéká střední Istrií a za zmínku jistě stojí další nádherná horská městečka Motovun, Roc a Bale.

Hum si i přes malý počet obyvatel dlouho zachovával starý rituál, kterým byla volba prefekta na jeden rok. Všichni muži z místní farnosti se shromáždili na radnici a volili představeného tak, že vyřezávali své hlasy do připravené dřevěné tyče

Dnes je Hum městkou památkou a připomínkou městského rozvoje uvnitř hradeb. I přes svůj malý počet obyvatel si status města stále ponechává a i malý počet turistů, který do střední Istrie zavítá, na tomto světovém prvenství vcelku slušně vydělává. V Humu najdete restauraci, šest penzionů, poštu i příjemnou středomořskou restauraci. Každý rok se ve městě koná festival Grappa, který představuje istrijskou produkci brandy.

Až jednou bude možné opět bez omezení cestovat, Hum může být zajímavým výletním cílem během vaší chorvatské dovolené. V bezprostřední blízkosti městečka se určitě vyplatí navštívit další malá města Draguc, Groznjan nebo Motovun, či malou víska Kotli, která byla dlouhou dobu zcela pustá a nyní zažívá nové zrození.

Galerie:

Zdroj: Colours of Istria


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *