dubí
Dubí. Foto: Gazy11, CC BY-SA 4.0, upraveno

Dubí na Teplicku bylo v devadesátých letech skloňováno s nechvalně známým úsekem silnice E55 a prostitucí. Nevalná pověst porevolučního města se po dostavbě dálnice D8 začala zlepšovat. Z Dubí vymizela mezinárodní kamionová doprava a s ní i velká část sexuchtivých zákazníků. K Dubí podle místních patří hlavně duby, sklo a ručně vyráběná keramika, a tak se vedení města v roce 2013 rozhodlo místní image vylepšit maskotem, kterého představoval žalud Dubínek.


Plod dubu ale samozřejmě měl zcela opačný efekt a naopak opět oprášil vzpomínky na dobu, kdy ve městě prosperovaly čtyři desítky nevěstinců a kolem silnice se pohybovaly stovky pofidérních žen. To ale rozhodně nebylo účelem, i když leckdo může chápat výběr maskota jako nepovedený vtip či satiru.

Mezi návrhy se prý dokonce objevila i víla Duběnka, ale ta neuspěla, protože by mohla připomínat lehkou dívku. A tak vyhrál žalud.

Související:  Příběh karlovarské vísky. Vysídlená obec Skoky byla dějištěm rodinné tragédie

Kde je dnes Dubínkovi konec? Zřejmě utekl za Duběnkou. Webové stránky města o něm mlčí, stejně tak jako infocentrum.


Město ale může těžit ze své bohaté historie. Rozhodně mu více sedí slogan „Dubí – Brána Krušných hor“, a pokud budete v těchto končinách, podívejte se, jak se nechvalně proslulé město proměňuje. K historickým skvostům zde rozhodně patří kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Jedná se o kopii slavného benátského kostela Santa Maria dell´Orto a žádná jiná benátská stavba neleží severněji.

U neblaze proslavené Ruské ulice se nachází lázeňský komplex, který nesl nejprve název Dianiny lázně, poté Vodoléčebný ústav dr. Brechera a od roku 1879 se mu říká Tereziny lázně. Sem směřují pacienti na rehabilitace pohybového aparátu a s nervovými obtížemi. V okolí lázní se nachází několik parků s vyhlídkami na Krušné hory a také pozůstatky skokanských můstků.

V Dubí se také vyrábí slavný cibulový porcelán, takzvaný cibulák, a to již od roku 1864. Až do současnosti bylo firmou, kterou založil dubský průmyslník Anton Tschinkel, vytvořeno 850 různých tvarů tohoto světově známého porcelánu. Právě cibulák je tím artiklem, který znovu pomalu sloupává ošklivou nálepku, kterou město získalo v divokých devadesátých letech.

Galerie:

 



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *