Pes
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zhruba 10 000 let stará psí kost nalezená na Aljašce patří mezi nejstarší fosilie svého druhu v Americe. Objev naznačuje, jak a kdy na konci doby ledové vstoupili první lidé na kontinent. Studii zpracovanou mezinárodním týmem vědců publikovalo na konci února recenzované periodikum Proceedings of the Royal Society B.


Nalezený fragment psí stehenní kosti patří zvířeti, které žilo zhruba před 10 150 lety. Vědcům se podařilo poměrně přesně určit její stáří pomoci radiokarbonové metody datování. Analýzou DNA z kosti bylo zjištěno, že zvíře náleželo do linie psů, která se asi před 16 700 lety odštěpila od plemene žijícího v té době v oblasti Sibiře. Načasování tohoto rozdělení tak naznačuje, že zhruba ve stejné době lidé se svými psími společníky opustili Asii. Tomu napovídají i další dvě podobné, pravděpodobně však mladší psí fosilie, objevené na americkém středozápadě.

Nález také přispívá ke stále probíhající vědecké debatě o tom, jakým způsobem se lidé do Severní Ameriky dostávali. Převládající názor, že první velká část migrace probíhala suchou cestou přes zaniklou pevninu známou jako Beringie, která spojovala Sibiř a Aljašku, doplňují i alternativní teorie. Jedna z nich hovoří o cestě po moři na primitivních plavidlech, druhá bere v úvahu zalednění Beringova průlivu právě v době zhruba před 16 700 lety, které umožnilo přechod moře suchou nohou.

Související:  Ameriku neobjevil Kolumbus ani Vikingové

Fragment nalezené psí kosti byl původně považován za medvědí fosilii. Až analýza DNA ukázala, o jaké zvíře se ve skutečnosti jedná. Porovnání dědičných informací vlků, starověkých psů a moderních plemen umožnilo vědeckému týmu odhadnout, kdy u tohoto zvířete naposledy došlo ke sdílení společných předků se psy ze Sibiře.


Původní předpoklady, že domestikovaní psi doprovázeli lidi do Ameriky asi před 15 000 lety, tak dostalo trhlinu. Nový objev naznačuje, že tomu bylo o nejméně 1 700 let dříve. Je tak možné, že už první masivní migrační vlnu směřující na Severoamerický kontinent doprovázeli čtyřnozí partneři.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *