pláž
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Fotografie a videozáznamy patří vedle suvenýrů k nejoblíbenějším prostředkům, jak si udržet vzpomínky na dovolenou v živé paměti. Po čase se mohou zážitky z cest z naší mysli vytrácet, v bezpečí ale nejsou ani digitální záznamy, případně tištěné fotografie. Jak tyto materiály neztratit a uchovat si je na dlouhá léta, případně i pro další generace?


Zálohuj, zálohuj, zálohuj!

Problematika dlouhodobého archivování dat je diskutovaným tématem od počátků masivnějšího rozšíření digitální fotografie a videa. Jako nejoptimálnější metoda se stále jeví pravidelné zálohování. Nechcete-li o vaše fotografie přijít například v důsledku poruchy nebo ztráty přístroje, naučte se fotografie třídit například podle data nebo tematických okruhů, z mobilních zařízení je můžete rovnou odesílat do vzdáleného úložiště (tzv. cloudu). To samé můžete dělat s fotografiemi z digitálních fotoaparátů, pokud je ihned přesunete do počítače.

Obecně platí, že udržování pouze jedné kopie fotografie je z hlediska možnosti její ztráty nebezpečné. Minimální zálohou by měla být kopie na externí disk nebo právě na zmiňovaný cloud. U důležitých záznamů by měly existovat alespoň dvě kopie uložené na různých místech. Například externí disk se také může porouchat.

Špatnou variantou, navíc zastaralou, je ukládání kopií na kompaktní disk. Ten má pouze omezenou životnost v řádu několika let. Vhodné není ukládání ani na paměťové karty.


Tištěné fotografie

Snímky na fotopapíře jsou krásné a jejich životnost je dlouhá. Jedná se o stále oblíbenou metodu uchovávání vzpomínek. Tento způsob má však i své nevýhody. Pokud přijdete o digitální originál, fotografii znovu těžko získáte ve stejné kvalitě. Papír navíc musí být něčím chráněn, typicky fotoalbem, a proto je potřeba počítat s nějakým místem pro uložení. Rovněž takto nelze uchovávat velké množství fotografií.

Alternativu samozřejmě představuje pořizování fotografií na klasický fotofilm. Zde už se ale pohybujeme spíše mezi nadšenci a pořizování takových snímků je dnes marginální záležitostí.

Fotoobraz

Mnoho lidí chce mít příjemné vzpomínky z dovolené stále na očích, a tak si tištěné fotografie vkládá do rámečku nebo si nechává vytvořit profesionální fotoobraz. Střípek z dovolené je tak stálou připomínkou příjemně strávených chvil plných pohody.

Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *