Skotské jezero Loch Ness je sice nejznámějším domovem bájné podvodní nestvůry, zdaleka však není jediným. Její vzdálená příbuzná má žít v evropské části Ruska ve vodách hlubokého jezera Brosno, místní obludě říkají Brosnya (Brosňa) a ruský folklór jí připisuje nepěkné věci.
Podle lidových povídaček měla obluda slušný apetit
Pověsti o drakovi, obludě nebo netvorovi žijícím v hlubinách jezera se objevují od 13. století. Tehdy měla vyděsit výpravu, která se snažila ukrýt poklad na malém ostrůvku. Než na něj muži dopluli, netvor ostrov spolkl i s pokladem a několika muži k tomu. Podobně dopadla i tatarsko-mongolská výprava, která odpočívala nedaleko jezera. Když šli vojáci napojit koně k vodě, vynořila se bestie a všechny sežrala. Později se ještě objevilo nespočet historek o zmizelých rybářích a mnoho svědectví pozorujících podivného tvora s obrovskou tlamou.
V moderních dějinách pozorování ubývá. Někteří místní ale věří, že drak během druhé světové války spolkl nízko letící německé letadlo. Někteří z nich dokonce tvrdí, jak viděli Brosnyu kráčet po vodě nebo převracet loďky odvážných rybářů, kteří nedají na pověry.
Utnout spekulace o existenci či neexistenci příšery chtěli lokální novináři v roce 1996. Poměrně dlouhou dobu jezero pozorovali, nicméně se jim nepodařilo zaznamenat nic zvláštního. To se údajně povedlo rodině z Moskvy ještě téhož roku, jejich sedmiletý syn prý spatřil draka, kterého se dokonce podařilo vyfotit, ale ke vší smůle se fotografie z rodinného archivu ztratila.
Výzkum tajemných vod jezera odhalil zvláštní organickou hmotu
Zajímavější informace přinesla expedice badatelů z vědecko-výzkumného sdružení Kosmopoisk. K průzkumu vod jezera, jehož největší hloubka činí 42 metrů, byl použit sonar, který vysílá zvukové vlny. Pět metrů ode dna zařízení objevilo jakousi masu velikostně odpovídající železničnímu vagónu. K té bylo spuštěno výbušné zařízení, které mělo anomálii přimět k pohybu. Po výbuchu začala masa stoupat, ale monstrum nikde. Podle vědců šlo o globster (někdy také blob), což je shluk těžce identifikovatelné organické hmoty vytvářející se v mořích nebo větších jezerech. Byla to Brosňa? Podle expertů zcela jistě ne.
Anomálie na jezeře může způsobovat uvolňování sirovodíku ze dna. Další možnou verzí je únik vulkanických plynů, které způsobují vlnění hladiny. Někdo dokonce hovoří o velkém bobru nebo štice. Ať tak či onak, lidé mají rádi záhady a jedna z nich stále přetrvává na jezeře Brosno.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.