ropucha
Foto: Damien Boilley, Wikimedia

Ropuchy červenonohé, které se v minulosti dostaly na tropické ostrovy v Indickém oceánu, se během necelého století zmenšily o třetinu. Z evolučního hlediska jde o pozoruhodně krátkou dobu. Výsledky výzkumu publikovali jihoafričtí vědci v odborném magazínu Biology Letters.


Ropucha červenonohá (Sclerophrys gutturalis) je původem z kontinentální Afriky. Na ostrovy Mauricius a Réunion se jako nepůvodní druh dostaly v letech 1922 a 1927. Nyní vědci zjistili, že populace těchto obojživelníků je na Mauriciu až o 33,9 % menší než původní populace, na ostrově Réunion je tento rozdíl u samic necelých 26 %. Zajímavým aspektem je, že na Mauriciu došlo ke změně velikosti u obou pohlaví, na Réunion se zmenšily pouze samice. Zatím není jasné, proč ke zmenšení ropuch došlo.

Související:  Nová analýza naznačuje, jakým monstrózním tvorem Megalodon skutečně byl

Ostrovy jsou pro vědce již dlouhé roky považovány za přírodní laboratoře, ve kterých je možné pozorovat, jak se zvířata přizpůsobují prostředí a jak se vyvíjejí. Obvykle ale není možné tyto změny pozorovat v rámci jednoho lidského života.

Výzkum provedli vědci ze Stellenbosch University v Jihoafrické republice pod vedením biologa Jamese Baxter-Gilberta. Jeho tým mezi červnem 2019 a březnem 2020 odchytil 158 ropuch červenonohých na Mauriciu, 186 na Réunionu a 151 v jihoafrickém Durbanu.


Jednou z možností, proč u ropuch došlo k tak rychlému zmenšení, je fakt, že se na ostrovech rozmnožují celoročně, přičemž na pevnině pouze sezónně. Pokud samice nepotřebují hromadit energii na produkci velkého množství vajec, možná kvůli tomu nemusí tolik růst, uvádí vědci.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *