satelitní snímek
Zdroj: NASA

Satelitní snímky, které zveřejnila americká vládní agentura NASA, ukazují na 30% pokles znečištění ovzduší na severovýchodě Spojených států. Podobné snížení bylo v souvislosti s pandemií koronaviru zaznamenáno v posledních několika týdnech i v jiných částech světa.


Oxid dusičitý, který vzniká při spalování fosilních paliv během dopravy a výrobě elektřiny, lze použít jako ukazatel změn v lidské činnosti. Pandemie COVID-19 v podstatě ochromila celou oblast. První satelitní snímek ukazuje průměrnou koncentraci atmosférického oxidu dusičitého v letech 2015 – 2019. Druhý snímek představuje průměrnou koncentraci naměřenou v březnu letošního roku.

Snímky zpracovali pracovníci Goddardova vesmírného centra v Marylandu na základě dat z přístroje Ozone Monitoring Instrument (OMI), který je součástí satelitu Aura.

Související:  Za výrazným poklesem úrovně znečištění ovzduší v Číně stojí koronavirus

Přestože výkyvy v počasí způsobují kolísání měsíčních průměrů v hodnotách znečištění ovzduší, březen 2020 jasně ukazuje nejnižší hladinu atmosférického oxidu dusičitého v porovnání s jakýmkoliv jiným březnem od roku 2005. Tehdy byl přístroj OMI spuštěn.


Z prvotní analýzy vyplývá, že hodnota oxidu dusičitého je 30 % pod průměrem za posledních 5 let. Nicméně až podrobnější zkoumání určí, jak moc se na poklesu škodlivin v ovzduší podepsala pandemie, protože je nutné brát v potaz přirozené změny v počasí. Také je třeba si uvědomit, že satelity nemohou vidět skrze mraky a všechna zobrazená data jsou za dny s nízkou oblačností. I tak je ale z obrázků jasně patrné, že svět se v současné době potýká s obrovskou krizí, která dramaticky mění chování společnosti.

Galerie:

Zdroj: NASA


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *