Slovinsko je země, kde se snoubí rakouská přesnost a balkánská divokost. Pro středoevropana ideální kombinace na letní dovolenou, kterou v této malé zemi lze strávit aktivně i relaxem. Na severu Slovinska se nachází Alpy s hlubokými jezery, středověká města a jeskyně. Místní kuchyně spojuje nám dobře známé chutě s balkánskými. Návštěvníky země tak čeká nedotčená příroda, kaňony a divoké řeky, krasové jeskyně, termální prameny, historické poklady i koupání u moře.
Do Slovinska se dostanete nejlépe vlastním autem. Z Prahy do hlavního města Lublaně je to přibližně 700 kilometrů, což znamená asi 7 hodin jízdy. Navíc pro cestu do Slovinska není od 8. června 2020 potřeba negativní test na koronavirus a ani nemusíte do karantény.
A co vám můžeme doporučit?
Hlavní město Lublaň
Hlavní město Lublaňje sice malé město, ale získá si vás svou krásou. Díky své menší rozloze se zde můžete bez problémů pohybovat pěšky. Snoubí se zde tzv. lublaňské baroko, reprezentované několika měšťanskými domy a secese.
Pobřežní město Piran
Nejkrásnější město na slovinském pobřeží je slavné díky nynější výrobě soli pomocí starých tradičních metod. Piran je malebné středověké městečko postavené v benátském stylu. Zajímavostí je, že ve městě nemůžete zabloudit, protože všechny uličky vedou k moři.
Na přilehlých kopcích se rozprostírají olivové háje a vinná réva.
Rybářské město Izola
Izola je rybářské město s moderní marinou. Stojí zde loděnice a továrna na zpracování ryb. Tradice v rybaření se odráží i ve výborné kuchyni. Každý rok se ve městě koná velká rybářská slavnost, na níž můžete ochutnat nejrozmanitější rybí speciality, polévky a jiné chutné pokrmy z plodů moře.
Portorož jako lázeňské letovisko
Město Portorož, italsky zvané Portorose (přístav růží), je nejvýznamnějším slovinským přímořským a lázeňským letoviskem. Moderní městečko je vyhledávaným cílem mnoha turistů, protože zaručuje dostatek zábavy i odpočinku v tamějších lázních.
Škocjanské a Postojenské jeskyně
Slovinsko je proslulé krasovými jeskyněmi. Škocjanské jeskyně jsou pro svůj půvab a jedinečné krasové útvary dokonce zapsány na Seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Světově proslulé Postojenské jeskyně patří mezi slovinské perly. Speciální vlak vás vezme hluboko do tohoto nádherného podzemního světa. Můžete zde vidět neobvyklé skalní útvary, kouzelné stalaktity, stalagmity a podzemní chodby. Jeskyně je velkolepý podzemní labyrint chodeb, krápníkových dómů, podzemních jezer a domov endemita, tzv. lidské ryby, macaráta jeskynního.
Jeskynní hrad Predjama je největším na světě
Hrad Predjama se nachází 9 km severozápadně od jeskyně Postojna. Je to největší jeskynní hrad na světě. Překvapí vás svým unikátním postavením – je totiž vsazen do středu svislé 123 metrů vysoké skály. Malebné vzezření dokresluje řeka Lokva, která nenápadně mizí do podzemí hluboko pod hradem. Hrad má prvky gotiky, rovněž románské a především renesanční architektury.
Slovinská jezera, která stojí za návštěvu
Jedním z turisticky nejnavštěvovanějších míst ve Slovinsku je Bledské jezero. Nabízí překrásný panoramatický výhled na okolní celoročně zasněžené hory.
Romantický výlet k Planšarskému jezeru pak láká jak místní obyvatele, tak i turisty. Jezero ve tvaru srdce leží pod vysokými horami. Nedaleko se také nachází Česká chata (Češka koča).
Největším vysokohorským jezerem ve Slovinsku je Krnské jezero. Můžete se k němu dostat poměrně nenáročnou cestou od parkoviště v údolí Lepena. Od jezera vede mnoho tras na vrcholy okolních hor, kde se nachází nejvyšší hora Krn (2244 m n. m.).
Cerknické jezero je přírodním úkazem. Každý rok se voda ztrácí do podzemí, načež se další rok na jaře opět objeví. Zmizelá voda se totiž dostává do krasového podzemí. Okolí jezera i jezero samotné tvoří součást přírodní rezervace, ve které se vyskytuje velké množství nejrůznějších druhů motýlů, ptáků, obojživelníků a dalších živočichů.
Národní park Triglav je jediným ve Slovinsku
Triglavský národní park zahrnuje téměř celou část slovinských Julských Alp. Pojmenován je podle nejvyšší hory Slovinska – Triglav. Triglavský národní park je jediným národním parkem ve Slovinsku. Jeho rozloha je téměř 85 tisíc hektarů, což odpovídá 4 % území celého Slovinska.
Hřebčín Lipica je nejstarší v Evropě
V roce 1580 byl místní chov koní přesunut do malé vesnice Lipica. Postupně bylo přivezeno dalších šest plemen, ze kterých se pak po 400 let šlechtil kůň, kterého známe jako lipicána. Ve Slovinsku si můžete projít historický hřebčín a na bělostného lipicána si sáhnout nebo se zúčastnit jeho drezúry při hodinovém představení.
Nejstarší evropský hřebčín, který chová stále stejného koně, je kulturní a historickou památkou. Po vstupu do panství vás bude čekat prohlídka nejstarší stodoly se zástupci všech klasických linií Lipicánů, návštěva muzea kočárů a procházka po pastvinách.
Tunel Valeta je součástí stezky přátelství
Tunel Valeta je součástí cyklostezky Parenzana, neboli stezky přátelství a dobrého zdraví. Ta vede po bývalé železnici a tunel je dlouhý 550 m.
Gastronomie ve Slovinsku
Slovinsko je země na pomezí tří evropských „minisvětů“ – středoevropského reprezentovaného Rakouskem, jihoevropského reprezentovaného Itálií a specifického balkánského.
Skutečným symbolem Slovinska je jedinečná parmská šunka (pršut neboli prosciutto), která pochází z oblasti Karst. Její jemnost a lahodnou chuť ocení každý gurmán. Nejlépe chutná s čerstvě upečeným domácím chlebem a kartským ovčím sýrem. K dosažení dokonalé harmonie chutí chybí už jen sklenička Teranu nebo Raniny.
Vinařské oblasti a nejstarší vinná réva na světě
Slovinsko je také oblíbeným místem pro milovníky vína. Mnoho vinic i sadů můžete najít například v Přímoří, Posáví a Podráví. Nachází se zde i spousta viničních stezek vhodných pro pěší i cykloturistiku. Vína se v oblastech liší svou chutí – v Přímoří najdete vína převážně silná, suchá a bohatá na minerály. V Podráví se nachází nejstarší vinná réva na světě, přesněji ve městě Mariboru. Je stará 400 let, ale přesto se z jejích hroznů, tzv. sametovky (žametna črnina), každoročně vyrobí 25 litrů vína.
Zajímavosti aneb v čem Slovinsko vyniká
- Slovinsko patří mezi země s největší biologickou rozmanitostí na světě.
- Rozloha Slovinska sice tvoří méně než 0,004 % celého povrchu Země, avšak žije zde 1 % všech živých a 2 % zemských živočichů, což je dohromady neuvěřitelných 24 000 živočišných druhů.
- Slovinsko je třetí nejzalesněnější stát Evropy. Téměř 60 % povrchu tvoří lesy. Podíl lesů se dokonce v posledním desetiletí zvyšuje díky sázení nových stromků.
- Ve Slovinsku žije jedna z největších populací medvěda hnědého v Evropě.
- Nachází se zde také zbytky pralesa, a to pouze 60 km od hlavního města Ljubljany.