Vánoční kometa nás navštívila i o uplynulých svátcích. I když přímo během Vánoc si pohled na ní vychutnali spíše na jižní obloze, její přílet a zjasňování jsme mohli pozorovat i my na severní polokouli. Přesvědčit se o tom můžete i na vítězném snímku soutěže Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021. Autorem snímku je astrofotograf David Boura.
Kometa C/2021 A1 (Leonard) byla objevena už 3. ledna 2021 G. J. Leonardem na americké observatoři Mount Lemmon Observatory nedaleko Tusconu v Arizoně. Odhadovaná perioda komety je 80 000 let a k jejímu objevu došlo rok před průchodem perihelem 3. ledna 2022. Ohon u tělesa byl poprvé zaznamenán 10. října 2021, 5. prosince už byla kometa vidět pouhým okem. Během vánoc se přesunula ze severní na jižní oblohu.
„Kometa se v době pořízení snímku nacházela na obloze nedaleko kulové hvězdokupy M3 v souhvězdí Honících psů. Tuto hvězdokupu objevil 3. května 1764 Charles Messier. Předpokládá se, že právě objev této hvězdokupy vedl Charlese Mesiera k systematickému hledání těchto objektů, jejichž vzhled jej často mátl při hledání komet. Ovšem na jednotlivé hvězdy tento „mlhavý obláček“ rozlišil až v roce 1784 William Herschel. I když je tato kulová hvězdokupa od nás vzdálena plných 33 900 světelných let, dosahuje magnitudy 6,2. Díky tomu je za vynikajících podmínek velmi slabě vidět i pouhým okem. Obíhá kolem centra Galaxie po výstředné dráze a jeden celý oběh dokončí za přibližně 300 milionů roků. Stáří objektu odhadujeme na 12 až 13 miliard roků,“ uvádějí odborníci z Akademie věd ČR na svém webu.
Na snímku je také vidět slabá spirální galaxie typu Sc s označením NGC 5263 s jasností 13,4 magnitudy. Ta byla objevena 11. dubna 1785 Williamem Herschelem.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.