Sonda Juno, která už tři roky krouží kolem Jupiteru a sbírá cenná data o této fascinující planetě, odeslala vědcům z NASA famózní snímek zachycující atmosférický jev na severní polokouli známý jako Jet N3.
Horní vrstva oblačnosti na Jupiteru není tvořena rovným povrchem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vířící plyn tvoří v atmosféře planety složité vzory, obrazce a víry, jež sahají až do hloubky neuvěřitelných 1 900 kilometrů. Mračna v Jet N3 se ale chovají opačně. Tryskají zde do několika set kilometrů nad okolní plyn a vytvářejí tak strukturu připomínající blesky. Na snímku ji můžete vidět lehce vpravo od středu.
Snímek pochází z 29. května letošního roku, když sonda Juno provedla svůj 20. blízký průlet kolem Jupitera. V době, kdy byla fotografie pořízena, se sonda nacházela asi 9 700 kilometrů od vrcholu mračen. Barevně snímek vylepšil pomocí dat z imobilizéru sondy vědec Gerald Eichstädt.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.