Sonora
Sonora. Foto: Tomas Castelazo, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

Za běžných okolností vydrží pouštní rostliny dlouhá období sucha. Jenže co je moc, to je moc. Studie vědců z Kalifornské univerzity v Irvine analyzující satelitní snímky Sonorské pouště v jižní Kalifornii ukazuje, jak moc života z tohoto nehostinného prostředí ubylo za poslední necelé čtyři desítky let.


Měření naznačují, že by mohlo jít až o 35% úbytek oproti roku 1984. Konkrétně jde o lokalitu v národním parku Anza-Borrego. Podle biologa Stijna Hantsona velká část rostlin umírá a není nahrazována ničím jiným.

V posledních letech řada studií mapovala ztrátu vegetace, která souvisí s dlouhými obdobími sucha v jihozápadní části USA. V Sonorské poušti, která se rozkládá na území Kalifornie, Arizony a Mexika, však k takto rozsáhlé studii došlo vůbec poprvé. Vědci vzhledem k výsledkům z jiných lokalit obdobný výsledek očekávali.

Výsledky ukázaly vysoký pokles trvalé vegetace zejména v nížinných pouštích. Jedná se převážně o nízké keře a některé druhy kaktusů. S narůstající nadmořskou výškou se pak úbytek vegetace snižuje, přesto 87,1 % sledované oblasti vykazuje klesající trend. Důvod je zřejmý. V této části světa se každoročně opakují dlouhodobá sucha, stále se snižují srážky a teploty mnohdy vystupují až k 50 stupňům Celsia.  Úbytek flory je pak zřejmým projevem nedostatku vody.


Pokud se trend nezmění, promění se nížinné oblasti Sonory do konce století ve zcela sterilní prostředí bez života. A tento vývoj se může týkat i dalších světových pouští. Jak se zdá, i drsná poušť může být křehčí, než si myslíme.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *