Hlubinný těžební průmysl je pro někoho vize ekologičtější budoucnosti, pro jiné představuje hrozbu pro celou planetu. Ačkoliv ještě na dně oceánů žádná těžba nezačala, studie vedená organizací Greenpeace odhalila, že po celém světě bylo vydáno již 29 povolení k hlubinnému průzkumu s cílem zmapovat možnosti těžby nerostného bohatství z mořského dna.
Ochránci životního prostředí uvádějí, že vydaná povolení zahrnují rozlohu pro průzkum mořského dna, která je pětkrát větší než Velká Británie. Případná těžba by podle aktivistů mohla ohrozit klíčové ekosystémy a ještě více narušit stav globálního klimatu. Louisa Cassonová z Greenpeace mluví o závislosti člověka na čistotě oceánů: „Zdraví našich oceánů úzce souvisí s naším vlastním přežitím. Pokud neochráníme oceány, hlubinná těžba by mohla mít zničující důsledky jak pro mořský život, tak pro lidstvo samotné.“
Licence pro průzkum udělila Organizace spojených národů a Mezinárodní úřad pro mořské dno. Jedná se o oblasti v Tichém, Atlantském a Indickém oceánu a těžbu by měly vést soukromé společnosti. Ty se shodují na faktu, že hlubinná těžba je nezbytná pro získávání materiálů potřebných pro přechod na zelenou ekonomiku. Suroviny pod mořským dnem mají pokrýt poptávku pro klíčové technologie včetně baterií, počítačů a telefonů.
Obhájci hlubinné těžby tvrdí, že je méně škodlivá pro životní prostředí i pro pracovníky. Odpůrci oponují tím, že mořské dno je zatím stále málo pochopený ekosystém a spuštění velkých strojů pod vodu může vést k narušení zatím neznámých vazeb, jež mohou rozpoutat ještě rychlejší oteplování planety.
Ekolog Chris Packham sdělil listu Guardian, že těžba v hlubokém moři představuje vážnou hrozbu pro globální oceány. „Vidíme tu obrovskou destrukci na pevnině naší planety. Opravdu jsme připraveni na to, aby se těžební průmysl rozšířil i na místo, kde bude ještě těžší kontrolovat způsobené škody?“
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.