Omán
Omán. Foto: Pixabay

V souvislosti s takzvanými mrtvými zónami se hovoří převážně o pouštních oblastech, kde jsou extrémní podmínky tak nehostinné, že v nich žádný život nepřežije. Možná budete překvapeni, stejně jako vědci z University of East Anglia a ománské univerzity Sultan Qaboos, protože doposud největší mrtvá oblast byla objevena pod mořskou hladinou.


Při průzkumu stavu fauny a flory v oblasti Arabského moře vědce doslova šokovala velikost nehostinné oblasti, kterou sice znali, ale nepředpokládali, že je její rozloha okolo 64 tisíc kilometrů čtverečních. To je rozloha srovnatelná s Floridou. Konkrétní čísla přinesl průzkum podvodními roboty.

Zóna je prakticky bez života, protože neobsahuje téměř žádný kyslík, který podmořská fauna i flora potřebuje. Voda v hloubce 200 – 800 metrů pod hladinou je v pasti podmořských proudů, které v důsledku globálního oteplování a vysokého znečištění hnojivy vypouštěnými do Ománského zálivu, zónu odkysličují. Problém je, že mrtvá oblast se stále zvětšuje.

Vedoucí výzkumník Bastien Queste doslova řekl: „Oceán se dusí.“ Pokud se situace na pobřeží okamžitě nezmění a hnojiva budou i nadále masivně vypouštěna do oceánu, nastane skutečný ekologický problém s hrozivými následky nejen pro podmořský život, ale i pro lidi, kteří se na něj spoléhají. Oblast je závislá na rybolovu a v důsledku úhynu ryb by mnoho rybářů přišlo o práci a miliony lidí by ztratilo přístup k potravinám.

Zdroj: www.businessinsider.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts