rooibos
Foto: Bowkerb, CC BY 2.0

Pohoří Cederberg leží asi 200 kilometrů od Kapského města. Svůj název dostalo od všudypřítomných cedrů, ale jeho opravdovým pokladem je keř Aspalathus, jehož jehličkové lístky jsou známé jako čaj rooibos. Jeho sílu a nevšední chuť objevili afričtí Křováci před více než 200 lety.


Světová produkce rooibosu je soustředěna na jediném místě v JAR

Během 20. století se tento zdravý nápoj z Jihoafrické republiky dostal do celého světa. Začaly se šířit zvěsti o jeho blahodárných účincích a poptávka po čaji stoupala. Tím došlo následně ke změně planin v Cederbergu. Majitelé pozemků proměnili divoce rostoucí keře v plantáže a tím dosáhli uspokojení poptávky. Nezměnila se však náročná technika sběru lístků. Ty se do dnešních dnů sbírají ručně a za každým vypitým šálkem rooibosu tak stojí mravenčí práce afrických farmářů.

Pohoří Cederberg poskytuje pro růst rooibosu podmínky, které jinde na světě neexistují. Blízký oceán, hory, cedry, sluneční svit, unikátní zemina i nedaleká poušť Kalahari vytvářejí mikroklima, které je pro růst tohoto keře ideální. Proběhlo několik podnikatelských pokusů o pěstování rooibosu v Andách v Jižní Americe, kde panují podobné klimatické podmínky, ale vždy bez úspěchu. Proto je celá světová produkce rooibosu soustředěna na 25 tisíc hektarech půdy a leží v rukou několika rodů, kteří se o tento světový poklad starají. A zřejmě je to i dobře. Produkce rooibosu se nestala masovou záležitostí a i jeho fermentace probíhá podobně jako před několika staletími.

Samotný rooibos se dělí na dva druhy – červený a zelený. Oba jsou bez kofeinu, ale v malých lístcích skrývají velkou zásobu energie pro tělo i ducha. Rozdíl mezi červeným a zeleným vychází ze způsobu úpravy po sklizni. Červený prochází procesem fermentace, kdežto zelený rooibos jsou jednoduše usušené lístky ihned po sklizni. Žádanější je však červená varianta.


Související:  Jihoafrická republika získala povolení k dvojnásobnému lovu nosorožců

Proč je rooibos tak oblíbený?

Velká obliba rooibosu tkví v jeho unikátnosti. Tím, že je jeho celosvětová produkce koncentrována na tak malé ploše, dělá z čaje unikát, který je zároveň cenově dostupný a v současnosti jej seženete i v každém supermarketu. Prim ale hraje jeho zvláštní chuť a složení.

Pokud rooibos poprvé ochutnáte, zřejmě budete mít smíšené pocity. Chutná opravdu zvláštně, ale většina lidí si nakonec tento čaj oblíbí právě pro jeho chuť. V Africe jej pijí s mlékem a medem a tento zvyk přejalo i mnoho lidí ve zbytku světa. Výborný je ale i sám o sobě, vyznačuje se totiž přirozeně sladkou chutí.

Největším benefitem je však jeho složení. Již afričtí domorodci poznali pozitivní vliv tohoto nápoje například při dětských kolikách. Tím, že čaj neobsahuje kofein, je vhodný i pro ty nejmenší a navíc podporuje dobré spaní, což je pro děti vhodné. Dále pomáhá při alergiích a kožních problémech. Rooibos také obsahuje antioxidanty zvané flavonoidy, které zpomalují stárnutí a slouží jako prevence proti rakovině. Zároveň podporuje srdce a pomáhá udržovat cévní tlak v normálu. Tím je oblíbený mezi všemi generacemi i národy.

O pohoří Cederberg

Cederberg je přírodní rezervací a nachází se 200 kilometrů severně od Kapského města. Přesto je však krajina tohoto pohoří naprosto odlišná od okolí známého velkoměsta. V Cederbergu se snoubí krása se surovou divočinou. Zejména barevné západy slunce jsou zde famózní. Slunce nad barevnými skalami vytváří pestrou podívanou, kterou uvidíte jen mezi holými kopci obklopenými cedry. Mezi skalami můžete narazit na pradávné jeskyně, jež jsou historickými galeriemi umění pravěkých lidí. Po celý rok lze mezi horami pozorovat divoké ptáky a během afrického léta obdivovat pestrou floru. V okolí rezervace je několik menších měst, kde se dá bez problémů ubytovat, a proto byste při návštěvě Jihoafrické republiky neměli toto unikátní místo vynechat.

Galerie:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts