Nezajímavá kancelářská budova na bukurešťském předměstí skrývala dlouhá léta tajemství, o kterém neměli tušení kolemjdoucí ani sousedé. Objekt chráněný jen plotem, který by nemělo problém překonat ani dítě, byl od konce roku 2003 do května 2006 dokonale utajovaným vězením pro islámské teroristy. O takzvaném detenčním centru americké CIA se veřejnost poprvé dozvěděla, až když byla skutečně nudným administrativním centrem.
Místo mimo prostor a čas
CIA měla pro tajné vězení kódové označení Jasné světlo (Bright Light). Objekt byl součástí mezinárodní sítě utajovaných vězení po celém světě během takzvané války s terorismem, kterou zažehl útok na budovy Světového obchodního centra 11. září 2001. Budova na adrese Mureș 4 působí jednoduše. V jejích útrobách se ale ukrývaly podzemní cely, které se zcela vymykaly představám o vězení.
Zadržení teroristé se do Rumunska dostávali v naprostém utajení, s kuklami na hlavách a sluchátkách na uších. Vůbec netušili, v jaké části světa se nacházejí, ani neměli šanci rozpoznat, zda je den nebo noc. Čas i okolní svět pro ně přestával existovat. Mnozí vůbec nedokázali určit, jak dlouho byli takto zadržováni, ale ani to, jak dlouho trval jeden výslech. Dokonalé zmatení bylo samozřejmě záměrné s cílem zlomit odpor vyčerpaných vězňů. Ti tak trávili roky o samotě a v temnotě. Praktiky CIA později kritizoval Mezinárodní výbor červeného kříže, který mimo jiné poukazovala na skutečnost, že ačkoliv šlo o mimořádně významné vězně, někteří z nich byli nuceni nosit pleny pro dospělé.
V detenčním centru Jasné světlo CIA ukrývala skutečně velké ryby. Určitý čas zde strávil Chálid Šajch Muhammad, hlavní organizátor útoků z 11. září, který je nyní zadržován na americké Námořní základně Guantánamo na Kubě. K dalším, kteří zakusili pobyt v Jasném světle, byl například třetí nejvyšší představitel Al-Káidy Abu Farai al-Libi.
Šipka k Mekce na podlaze
Existenci detenčního centra v rumunském hlavním městě vypátrala média, konkrétně německá televize ARD ve spolupráci s novinami Süddeutsche Zeitung. Díky rozhovorům s bývalými agenty CIA a vězni se jim poměrně rychle podařilo Jasné světlo lokalizovat. Novinářům se také povedlo získat plány budovy. Komplex byl vybaven šesti podzemními celami na pružinách, jejichž cílem bylo zřejmě vězně ještě více dezorientovat. Paradoxně pak působí šipka na podlaze ukazující k Mekce.
Dokud se novinářům nepodařilo věrohodně existenci vězení prokázat, rumunské i americké úřady jej popíraly. Pod tíhou důkazů nakonec však nebylo možné nadále zapírat. Detenční centrum v Rumunsku nebylo jediné v Evropě, CIA podle všeho provozovala tajné věznice i v Polsku nebo Litvě, avšak Jasné světlo je naprosto unikátním prostorem vycházejícím z pořekadla, že pod svícnem je největší tma.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.