Že zima a vodní sporty nejdou dohromady? Omyl. Zkuste se na to podívat z jiné perspektivy. Vodní sporty během chladnějšího počasí vám přinesou úplně jinou míru zážitku i adrenalinu. A pokud se na ně správně oblečete, vůbec si nemusíte uhnat rýmu. Skoro se nemusíte ani namočit!
Pro někoho je vodní sport skutečná radost. Zapálení milovníci vodních sportů pendlují mezi kontinenty, severní a jižní polokoulí, aby si užili vlny a vyhnuli se zimnímu období. Pro všechny ostatní, kdo pendlovat nechce, ale existuje řešení, které se přímo nabízí – zimní vodní sporty. S trochou vynalézavosti se dá téměř jakýkoliv vodní sport převést i do zimní varianty. Pojďme si představit tři aktivity, které by vás možná nenapadly. A v zimě už vůbec.
Paddleboarding do každého počasí
Svůj paddleboard s odchodem léta rozhodně nemusíte schovávat do garáže. I v zimě si můžete užít pádlování. Klíčem je pořádné oblečení. U jeho výběru záleží na tom, jak zdatný sportovec jste a jaké máte s paddleboardem zkušenosti. Pokud víte, že budete častěji ve vodě, musíte tomu uzpůsobit i oblečení. Tady se vyplatí tlusté neoprenové boty s ponožkami, tlusté rukavice z neoprenu i teplé termoprádlo. Oceníte také neoprenovou kuklu. Zkrátka ochranu proti zimě skutečně nepodceňte. Pak už jen stačí poslouchat své tělo, nepřetěžovat síly a pro chvíle zahřátí si s sebou přibalit i termosku horkého čaje.
Pokud patříte mezi rekreační paddleboardisty a koupat se rozhodně nechcete (ale nemůžete to vyloučit), vezměte si dvě sady oblečení. První bude klasická souprava na paddleboard. Do druhé se oblečete v případě, že spadnete do vody. Základem jsou neoprenové boty, rukavice a kombinace neoprenového a suchého oblečení. Neopren totiž plní izolační funkci až tehdy, pokud se namočí. Je tedy třeba, aby vás oblečení hřálo i během doby, kdy budete v suchu.
Na Ice diving vyrazte do Čech i zahraničí
Možná si při potápění vybavíte korálové útesy, modré rybičky i azurové nebe. Pod zamrzlou hladinou může ale potápění být vzrušující úplně jinak. Jedná se o extrémní sport nejen kvůli teplotě vody, ale také kvůli tomu, že se musíte orientovat podle jednoho vstupního a zároveň výstupního bodu. Potápěči jsou proto zvyklí pracovat v týmech a orientují se pomocí lana. Na to, abyste si tento netradiční druh sportu užili, ale potřebujete absolvovat speciální výcvik, díky kterému získáte na toto potápění licenci.
Obecně se pro teplo a pohodlí doporučuje potápění v suchém obleku, nutná je také rukavice a kukla, oboje ideálně suché. Suchý oblek nabízí vysoký tepelný komfort během delších ponorů i po jejich dokončení. Chrání proti zimě, ale i proti škrábancům a oděrkám. Zajistí vám také nulový kontakt s vodou před i po plavání.
Na Ice diving můžete vyrazit na sever Rakouska, do hlubin Finska na Severní Karélii nebo na kurzy potápění do Brna nebo Prahy.
Hydrofoiling v zimě do exotických destinací
Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o hydrofoilingu, zbystřete. Surfování na vlnách na speciálním prkně vám poskytne nevšední zážitek – odpor při jízdě je mnohem menší a díky tomu můžete sjíždět i vlny s menším sklonem a dlouho předtím, než se zlomí. Vlny se sjíždí na speciálním hydrofoil surfu s křídly. Díky pohupování se surfař může pohybovat i v místech, kde je klidnější voda. Některé modely mají kromě křídla také motor, který celkový pohyb surfu ještě více urychluje.
Pokud nejste úplný začátečníci, nejspíš málokdy spadnete do vody. Vyrazte ale každopádně vždy dobře oblečeni, v dobré psychické i fyzické kondici, dobře se najezte a přibalte s sebou i horký nápoj.
Na Vltavě, v Praze i Českém Krumlově, ale i v Portugalsku, na Kanárských ostrovech, v Egyptě nebo Maďarsku. Možných destinací je spousta. Na vás je, zda chcete sjíždět velké vlny, menší vlny, anebo se jen tak vyblbnout na klidné hladině řeky.