ufo
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay

Existuje mnoho geologických útvarů, které připomínají leccos. Ostatně lidská fantazie dokáže hledat známé tvary i v mracích. Jenže o všech těchto objektech víme, že vznikly souhrou náhod a jejich podobnost je jen výtvorem naší mysli, jež si je takto interpretovala. Jenže jsou případy, kdy naše zkušenost nestačí. Pak se začnou dít věci. Jedním ze stále ne zcela objasněných podivných nálezů je takzvaná Baltská anomálie. Ačkoliv jde s velkou pravděpodobností o zajímavou souhru náhod, stejně jako v případě mraků nebo skalních uskupení zatím nemáme jasné důkazy, že pod ledovou hladinou Botnického zálivu neleží třeba vrak mimozemské kosmické lodi. A jak víme, lidé mají navzdory rozumu přitažlivé a záhadné teorie rádi.


Jak hledači pokladů objevili loď ze Star Wars

OceanX je švédská iniciativa zkoumající dno moří. Její tým v podstatě tvoří novodobí hledači pokladů. Jejich specializací ale není zlato či pirátský lup, ze dna starých obchodních tras z vraků vyzvedávají starožitné alkoholické nápoje a jiné historické artefakty, které mohou mít ze sběratelského hlediska nesmírnou cenu. V roce 2011 se během průzkumu dna Botnického zálivu, který leží v nejsevernější části Baltského moře, expedici podařilo sonarem zachytit zvláštní kruhový objekt o průměru zhruba 60 metrů s prvky připomínajícími schodiště, rampy a další struktury, které jen těžko mohou vzniknout samovolně. Po zveřejnění se okamžitě objevily spekulace o dávno ztroskotaném mimozemském křižníku, který svým tvarem souhrou náhod připomíná loď Millennium Falcon ze Star Wars.

Originální záznam ze sonaru z roku 2011:

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ocean X Team (@oceanxteam)


Skupina OceanX se na místo vydala o rok později. Lepší snímek objektu v hloubce 80 metrů se získat nepodařilo. Údajně došlo k rušení signálu, a tak expedice nepřinesla nic nového. Potápěči však vynesli alespoň vzorky usazeným hornin. Mezitím už bulvár začal zveřejňovat zaručené informace o záhadném objektu na dně moře. Ve skutečnosti se jednalo o pouhé spekulace, protože až do dnešních dní existuje pouze jeden jediný a velmi nejasný sonarový snímek z první expedice a vzorky, jejichž analýzou nedošli vědci k žádnému mimořádnému závěru.

Podle geologů jde zcela jistě o dílo přírody

Potápěči vyzvedli ze dna zálivu žulu, rulu, pískovec a malé kusy vzácnějších materiálů včetně čediče. Ten je sice na mořském dně neobvyklý, ale podle geologů se na místo dostal prostřednictvím pohybu ledovců někdy před 100 000 lety. S touto obecně přijímanou teorií část vědců nesouhlasí, nesouhlasí ale ani s tím, že by se mělo jednat o mimozemský objekt. Každopádně shodnou se na skutečnosti, že ačkoliv jde o mimořádně přesný kruhový tvar, jedná se o náhodné dílo přírody.

Baltická anomálie
Baltská anomálie na snímku ze sonaru z roku 2011. Zdroj: OceanX, Wikimedia, Fair use

Iniciativa OceanX téma záhadného útvaru na dně Botnického záliv znovu otevřela v roce 2019 s tím, že by se v blízké budoucnosti mohla uskutečnit nová expedice, která by konečně potvrdila, o co se jedná. Financovat by ji měla jistá televizní společnost. Nicméně s ohledem na pandemickou situaci ve světě k dalšímu posunu nedošlo, a tak stále zůstává prostor pro lidskou fantazii a teorii o UFO.

Zdroje: www.popularmechanics.com; Ocean X Team@Instagram


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (2):

  1. vylev magna a vrasneni ,proudy atd…

    1. Spíš ústí sopky nebo sopouch sopky vyplněný ztuhlým magmatem a odkrytý a „seříznutý“ běžnou erozí a potom pohybujícím se ledovcem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *