Jeseníky
Foto: {M-Sur} / Shutterstock.com

Jeseníky jsou místem vyhledávaným v létě turisty, v zimě pak milovníky zimních sportů. Spousta značených turistických tras vede přes jesenické vrcholky krásnou a mnohdy divokou přírodou.


Když hledáte, kam se v Jeseníkách vydat s malými dětmi, můžete zkusit Karlovu Studánku nebo vyjít na horu Praděd. Co vás tu čeká?

Nejvyšší vrchol Jeseníků Praděd

Jesenickým turistickým centrem je obec Malá Morávka. Leží na obou stranách historické zemské hranice Moravy a Slezska. Tu tvoří řeka Moravice. Malá Morávka bývala hornickou obcí, dnes je oblastí rekreační se spoustou chalup a penzionů, které nabízejí ubytování. Obec je také výchozím bodem pro pěší výstup na horu Praděd, ten je dlouhý asi 13 kilometrů. 

Máte-li ale s sebou malé děti předškolního věku, které by takovou trasu samy neušly, můžete využít jinou cestu na horu. Vede z Hvězdy, odkud je možné se nechat vyvézt na Ovčárnu autobusem. Pak už je to na Praděd poměrně kousek – asi 3,7 kilometru, přičemž cesta je asfaltovaná. Takže je možné po ní jet pohodlně i s dětským kočárkem.


Když půjdete na Praděd z Ovčárny, uvidíte tu i pověstné Petrovy kameny, což je už z dálky viditelná skupina vrcholových skal. Bohužel jsou nepřístupné, protože leží v národní přírodní rezervaci. Ale i fotografie s Petrovými kameny v dáli potěší jako milá vzpomínka na výstup na Praděd. Na vrcholku nejvyšší moravské hory Pradědu stojí televizní vysílač, kde je zároveň také restaurace. Hlady tedy zde určitě nebudete. I tak je ovšem lepší si s sebou na cesty brát nějaké jídlo a nespoléhat se na to, že si něco koupíte během treku.

Horské lázně Karlova Studánka

Z Pradědu se můžete vrátit stejnou trasou přes Ovčárnu a zpátky na Hvězdu. Jen necelý kilometr odsud se nacházejí lázně Karlova Studánka. Jejich nadmořská výška je 800 metrů a jsou tedy nejvýše položenou obcí okresu Bruntál. Na obou koncích lázní je odstavné parkoviště, kde necháte svůj automobil. Dále si můžete lázně prohlédnout pěšky. Počátek zdejšího lázeňství spadá do druhé poloviny 18. století. Léčí se tu i díky velmi čistému vzduchu onemocnění dýchacích cest a plic, dále nemoci cév, kloubů nebo páteře. 

Příjemné horské klima i atmosféra vás bezesporu nabije pozitivní energií. Stačí procházet mezi zdejšími budovami a zhluboka dýchat svěží horský vzduch. Hlavním symbolem lázní je Pitný pavilon, kde můžete ochutnat pramen Petr. Pavilon pochází z roku 1864, pramen pak byl vyhlouben v 60. letech 20. století. Bývá častým cílem turistů i cyklistů, kteří si z něho čepují tekutinu do lahví.

Z Karlovy Studánky vede několik cyklotras, díky nimž je možné poznat zdejší přírodu. Můžete se vydat třeba směrem na obec Vidly, odtud do Vrbna pod Pradědem a zpátky do Karlovy Studánky. Trasa dlouhá asi 25 kilometrů vede po asfaltové silnici, a mohou ji zvládnout i fyzicky zdatné děti školního věku.

Vrbno pod Pradědem

Necelých devět kilometrů od lázní Karlova Studánka leží podhorské město Vrbno pod Pradědem na soutoku Bílé, Střední a Černé Opavy. Ve zdejší oblasti se odedávna těžilo zlato. V době čarodějnických procesů v 17. století se ani Vrbnu nevyhnula inkvizice pod vedením nechvalně proslulého právníka Jindřicha Bobliga. 

Z pamětihodností, co jsou ve městě k vidění, lze vzpomenout zámeček Grohmann, evangelickou dřevěnou zvonici, farní kostel sv. Michala nebo zříceninu hradu Fürstenwalde na Zámecké hoře. K němu byste se dostali také z autokempu Dolina, který se nachází kousek od Vrbna pod Pradědem. Je ideálním místem, na němž je možné se ubytovat v chatkách nebo ve vlastních stanech.

Jeseníky lákají na krásnou přírodu. Určitě se tam vypravte i se svými dětmi.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *