Velká čínská zeď
Velká čínská zeď. Foto. Unsplash

Dlouho se tradovalo, že je Velká čínská zeď jediným lidským dílem viditelným pouhým okem z vesmíru. Ve skutečnosti to není zdaleka tak jednoznačné a už vůbec není pravda, že jde o jediný z vesmíru viditelný výsledek lidské činnosti na planetě. Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici ISS to mohou jen potvrdit.


O tom, že je monumentální čínská stavba vidět dokonce z povrchu Měsíce, se spekulovalo už v roce 1938 a teorie byla tak populární, že se stala všeobecně přijímaným faktem. Tento nesmysl vyvrátili až astronauti, kteří stanuli na povrchu Měsíce. „Jediné, co můžete z povrchu Měsíce vidět, je nádherná koule, bílá s modrými a žlutými skvrnami, mezi nimiž se občasně objevuje zelená vegetace,“ řekl Alan Bean, astronaut Apolla 12. Z takové vzdálenosti zkrátka není viditelný žádný umělý objekt bez pomoci techniky.

V roce 2003 byl do vesmíru vyslán Jang Li-Wej, vůbec první čínský astronaut. Velkou čínskou zeď však nespatřil. Tvrzení, pro Čínu velmi nepopulární, vyvrátil o dva roky později americký astronaut čínského původu Leroy Chiao. Ten v roce 2005 vyfotil z ISS strukturu, o které předpokládal, že je Velkou čínskou zdí. Jeho teorii ale museli potvrdit odborníci z NASA. Jednalo se skutečně o části monumentálního díla. Výsledek je tedy takový, že zeď je možné spatřit z oběžné dráhy, ovšem její identifikace je velmi obtížná.

Leroy Chiao na snímku z ISS zaznamenal malé části zdi v čínském Vnitřním Mongolsku. Číňané tehdy uvítali snímky s velkou radostí, fotografie se objevovaly v novinách a u komunistických představitelů zavládla úleva. Učebnice se přepisovat nemusely.


Související:  NASA plánuje lidskou posádku na Měsíci nejpozději do roku 2024. Poté se pozornost obrátí k Marsu

Problémem viditelnosti této stavby je samotný materiál, ze kterého byla postavena. Ten má přibližně stejnou barvu i texturu jako oblast kolem ní. Další potíž samozřejmě způsobuje oblačnost či znečištěné prostředí. Pokud byste se náhodou ocitli ve vesmíru a hledali Velkou čínskou zeď, museli byste mít perfektní přehled o její lokaci a zároveň štěstí na příhodné podmínky. Při náhodném pozorování byste ji rozhodně nespatřili.

Z nízké oběžné dráhy ale můžete vidět daleko více objektů vytvořených člověkem, které vyvracejí mýtus o tom, že je Velká čínská zeď jedinou z vesmíru pozorovatelnou stavbou. Nejviditelnějším důkazem lidské činnosti jsou osvícená města v noci, astronauti z ISS ale vidí i obrysy měst během dne, stejně tak jako dálnice, mosty, doly, letiště či velké přehrady.

Galerie:

 

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *