Ruiny kostela v Grónsku
Ruiny kostela v Grónsku. Foto: Volné dílo, Wikimedia

V době, kdy Evropa procházela takzvaným středověkým teplým cyklem, se ještě před rokem 1000 usadila skupina Vikingů v čele s Erikem Rudým v jižním Grónsku. Na ledovém ostrově se nově příchozím několik století dařilo, lovili tuleně, pásli dobytek, čile obchodovali s mroží slonovinou a dokonce stavěli kostely. Jenže v 15. století už v Grónsku nežil ani jeden seveřan. Jejich zmizení bylo po dlouhou dobu pro historiky záhadou. Aktuálně však vědci pracují s vícero teoriemi, odchod Vikingů mohl souviset třeba s masivním lovem mrožů. Nejnovější studie amerických geofyziků poukazuje na stoupající hladinu moří, která mohla osadníkům zatopit důležité pastviny a zemědělskou půdu.


Osadníkům se v Grónsku relativně dařilo, dokud Evropu nezasáhla takzvaná malá doba ledová, která se začala projevovat v polovině 14. století náhlým ochlazováním klimatu. Studené období trvalo až do 19. století. Vědci již dlouho spekulovali o tom, že rychle se měnící klima mohlo grónské společnosti zasadit krutou ránu. Nižší teploty určitě ztížily zemědělství a chov dobytka. Rozpínající se vnitrozemský ledový příkrov měl také jistě negativní dopad na pobřežní život. Ve spojení se stoupající hladinou moře mohlo jít o katastrofální kombinaci.

Ačkoliv si laici většinou spojují stoupání mořské hladiny s oteplováním, ve 14. století tomu bylo zcela naopak. Masivní ledová vrstva, která se v Grónsku vytvářela, začala pevninu stlačovat, čímž moře zaplavovalo pobřeží. Nebyl to zcela rovnoměrný proces, ale zásadně se podepsal na reliéfu pobřeží. Podle expertů došlo na některých místech k zatopení pobřeží až o několik stovek metrů.

Vikingové
Vikingové v představě malíře Carla Rasmussena (1841 – 1893). Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

„Starší teorie zabývající se zmizením Vikingů z Grónska se většinou soustředily na myšlenku, že vymřeli, protože se zkrátka moc ochladilo a nedokázali se přizpůsobit,“ říká pro magazín Science News Marisa Borreggine, geofyzička z Harvardské univerzity. Jenže archeologické nálezy dokládají, že se osadníci celkem dobře dokázali přizpůsobovat chladnějšímu podnebí, například se jejich strava orientovala více na potravu z moře. Tváří v tvář drsnější krajině však byla adaptace na arktické podmínky stále problematičtější a jak se zdá, jediný důvod proč Vikingové opustili Grónsko, neexistuje. Podle studie jde o souhru několika faktorů, z nichž jeden může být právě stoupající hladina moře.


Posledním písemným záznamem o vikingské aktivitě v Grónsku je doklad o svatbě v roce 1408. Doloženo je také, že se sezdaný pár o několik let později přestěhoval na Island a tam začal farmařit. Proč se však dvojice odstěhovala, záznamy neuvádějí. Zajímavé také je, že si ještě v 18. století Evropané mysleli, jak Vikingové v Grónsku stále přebývají. Když se tam v roce 1721 vydal jistý norský misionář, aby potomky původních osadníků přivedl na protestantismus, našel jen ruiny dávno opuštěných osad.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *