plastový odpad
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Britští vědci věří, že přišli na způsob, jak ekologicky zlikvidovat znečištěný plast z domácností, který jinak končí na skládkách. Chtějí jím vytápět domácnosti a pohánět autobusy.

Výzkumníci z univerzity v Chesteru chtějí použít špinavý plastový odpad k výrobě vodíku, který může vytápět domy bez emisí skleníkových plynů a dodávat energii vozům na vodíkový pohon. K tomu má posloužit skleněná pec zahřátá na 1000° C, která plast rozloží na směs plynů včetně vodíku. Technologie má být využita ještě letos ve spalovně v přístavním městě Ellesmere.

Joe Howe z univerzity v Chesteru je přesvědčený, že se jedná o průlom v nakládání s nerecyklovatelným plastem. „Bude to znamenat, že se plast stane cenným materiálem, protože dodá energii městům a my nyní můžeme díky této technologii začít čistit oceány od odpadních plastů, což je ještě cennější.“

Ekologové však stejné nadšení nesdílí. Při procesu tvorby vodíků z plastů vzniká například metan. S tím podle deníku The Guardian autoři projektu počítají a plánují tyto nežádoucí plyny zachytávat a odvádět je do elektráren k dalšímu využití. Tím by se zároveň snížila potřeba odebírat velké množství zemního plynu.

Vědci rovněž předpokládají, že by technologie mohla být využita i v Japonsku a jihovýchodní Asii, kde jezdí mnoho autobusů poháněných vodíkem. Právě tato část planety je v současnosti nejvíce zužována znečištěním z elektráren spalujících uhlí.
Sdílejte:

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Světoběžník na domovskou stránku
Seznam.cz


Sdílejte:

Přidat na Seznam.cz


Související