Pete Worden
S. P. Worden. Foto: Luxembourg Space Agency

V prosinci loňského roku byla věnována velká pozornost zprávě o zachycení podezřelého radiového signálu, jehož zdroj by měl být v blízkosti Proxima Centauri, tedy naší nejbližší hvězdy. Tu, jak je již delší dobu známo, obíhají minimálně dvě planety, z nichž jedna by mohla mít podmínky vhodné k životu. Taková kombinace samozřejmě vybízí k představě, že zdrojem signálu je mimozemská civilizace. Jak ale již v prosinci astronomové upozorňovali, mimozemšťané jsou až na posledním místě v řadě možných vysvětlení. To nyní v rozhovoru pro Space.com potvrzuje i ředitel organizace, která signál zachytila.


Ředitelem organizace Breakthrough Initiatives, která hledá stopy mimozemských „technosignatur“, je Simon Peter Worden. Ten v minulosti zastával funkci ředitele Amesova výzkumného střediska NASA a také působil na několika univerzitách. A právě on zhruba po měsíci promluvil, jak pokročilo zkoumání v otázce zdroje záhadného signálu od Proxima Centauri označeného BLC1.

V rozhovoru uvedl, že po přezkoumání všech dat, která jsou k dispozici, dospěl s týmem dalších vědců k názoru, že zdrojem signálu je téměř s jistotou člověk. O tom byla většina astronomů přesvědčena již v prosinci, jen čekali, až budou vyloučeny všechny ostatní možnosti.

Související:  Sledují nás mimozemšťané? Vědci našli tisíc blízkých hvězd, odkud by bylo možné detekovat život na Zemi

Worden však zatím nechce zabíhat do detailů. Uvedl, že se připravuje obsáhlá dokumentace, která bude po zpracování zveřejněna. Spekuluje se, že může jít o nějaký druh rušení nebo o odraz pozemského signálu.


V rozhovoru se také pozastavil nad tím, jak je nešťastné, že se zpráva dostala do médií ještě před tím, než došlo na řádnou analýzu. O signálu vědělo asi 20 lidí, a tak není těžké si domyslet, jak k úniku informací došlo. Worden se chce do budoucna zaměřit právě na opatření, která by měla v podobném případě zamezit zbytečnému úniku nepodložených informací.

Jak se zdá, mezihvězdný rozhovor s mimozemšťany zatím nenavážeme. Nicméně aktivity iniciativy Breakthrough Initiatives nadále pokračují i díky jejímu zakladateli, kterým je izraelsko-ruský podnikatel a filantrop Yuri Milner. Ten projekt podpořil injekcí ve výši 100 miliónů dolarů, což je vůbec nejvyšší částka, jakou kdy někdo věnoval čistě pro hledání důkazů o technologických civilizacích ve vesmíru.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *