semafor leden 2021
Zdroj obrázku: mzcr.cz

Během jarních prázdnin, které se rychle blíží, se každoročně tisíce lidí vydávali na dovolenou do hor, případně i někam za teplem. Letos je situace vzhledem k probíhající pandemii diametrálně odlišná. Možnost volného pohybu je během nouzového stavu zásadně omezena a pobyt v tuzemských ubytovacích zařízeních je možný pouze v případě služební cesty. Cestování za hranice je také značně problematické, přesto je za určitých podmínek možné.


Opatření v souvislosti s pandemií koronaviru se odvíjí podle aktuální situace v daných lokalitách. To znamená, že každá země si určuje vlastní podmínky, za jakých je možné na její území vstoupit.

Cestování za lyžováním? Prakticky nemožné

Česká republika je momentálně na seznamu rizikových zemí hned pro několik států. Vyrazit do zahraničí za lyžováním zatím není možné do těchto tradičních destinací:

  • Francie – letošní sezónu se již otevření lyžařských středisek neplánuje.
  • Itálie – lyžařská střediska jsou aktuálně uzavřena do 15. února 2021.
  • Německo – skiareály jsou uzavřeny do konce ledna, avšak ČR je na seznamu rizikových zemí.
  • Slovensko – skiareály uzavřeny, v zemi je tvrdý lockdown.
  • Polsko – skiareály zatím uzavřené do konce ledna.

Vycestovat za velmi přísných podmínek je možné do těchto zemí:


  • Rakousko – lyžařské areály jsou v provozu, avšak jsou uzavřeny hotely a další ubytovací zařízení. Občané České republiky musí po vstupu do země nastoupit do 10 denní karantény i přes negativní PCR test.
  • Slovinsko – areály jsou v provozu, ale není možné se ubytovat. Občané ČR potřebují negativní PCR test ne starší než 48 hodin nebo antigenní ne starší než 12 hodin.
  • Švýcarsko – zde jsou skiareály otevřeny jen v některých kantonech, ovšem občané ČR musí po vstupu do země nastoupit do 10 denní karantény.

Samozřejmě není vyloučené, že se situace ještě zlepší. V takovém případě myslete na nezbytné pojištění do zahraničí.

Cestovaní za exotikou? Do některých destinací je to zcela jednoduché

Nemáte-li hluboko do peněženky, některé exotické destinace vás rády přivítají. Například před cestou na Jamajku se stačí pouze zaregistrovat a na letišti vám změří teplotu. Podobně je tomu při cestě do Kostariky. Při návštěvě Dominikánské republiky budete muset podstoupit rychlotest na letišti. Na Maledivy, do Dubaje nebo Egypta potřebujete mít negativní test na koronavirus.

Při cestování do zahraničí v době koronaviru je obzvláště nutné myslet na cestovní pojištění. V takovém případě vám pomůže srovnávač nejvýhodnějšího cestovního pojištění Top-Pojištění.cz, kde lze rychle sjednat cestovní pojištění online.

Podmínky návratu ze zahraničí

Seznam zemí podle míry nákazy pak představuje takzvaný semafor, který barevně rozlišuje jednotlivé země.

Co barvy na semaforu znamenají?

Červená – při příjezdu z dané země je nutné vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test. Toto opatření platí pro občany ČR i cizince, kteří však mohou do země z pouze nezbytných důvodů.
Oranžová – Příjezdový formulář není potřeba. Cizinci, kteří přijíždějí za prací nebo studiem, musí předložit negativní PCR test.
Zelená – nejsou nutná žádná zvláštní opatření.

Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *