Vlaštovčí jeskyně
Foto: Orin Zebes, CC-BY-SA 2.0, Flickr

Na světě jsou místa, kam se člověk jen tak neodváží. Nemusí jít přitom o odlehlé pustiny, džungle nebo ledové pláně. V mexické oblasti Huasteca Potosina by o tom mohli vyprávět své. V tamní krajině se totiž nalézá propast, která s hloubkou 376 metrů hravě strčí do kapsy třeba Eiffelovu věž. Do jejích útrob se vydávají jen kovaní dobrodruzi. A ptáci…


Svět ptáků

Sotano De Las Golondrinas, tak zní oficiální název dutiny, která je však známá především jako vlaštovčí jeskyně. Jde o vůbec nejslavnější mexickou propast. Jejími obyvateli jsou především tvorové opatřeni křídly, hlavně papoušci, netopýři a rorýsové, kterých jsou až tři miliony. Ti jsou často zaměňováni s vlaštovkami, podle nichž se chybně propasti říká.

Dutina uprostřed džungle vznikala erozí vápencové půdy miliony let, ale objevena byla relativně nedávno, a to v roce 1967. Její vstupní otvor připomíná díru do nikam, ale průzkumy ukázaly, že příroda je mocná čarodějka a tmavšímu prostředí se celkem dobře dokázala přizpůsobit. Každým rozbřeskem vylétají z temnoty ptáci, jsou jich tisíce a místo se tak mění v neuvěřitelně živé centrum okolní džungle. Hledání potravy s hlasitým štěbetáním až křikem trvá až do soumraku, kdy se opět otvor propasti jakoby uzavře, nastane tma a ticho. Pokud budete ptactvo dobře pozorovat, všimnete si, jak ptáci vylétávají z jeskyně v kruzích vždy proti směru hodinových ručiček. Využívají totiž vzdušné proudy stoupající vzhůru a současně si tak zahřívají peří.


Stoprocentní adrenalin i příroda

Co však láká nejvíce návštěvníků do těchto míst, jsou adrenalinové zážitky. Slaňování na dno propasti je stále populárnější, stejně tak base jumping, což je extrémně nebezpečný adrenalinový sport, při němž se skokan řítí volným pádem k zemi a musí perfektně odhadnout okamžik, kdy otevřít padák. Vstup do útrob vlaštovčí jeskyně je ale zakázán mezi dubnem a červnem. To probíhá období hnízdění ptáků a opeřenci potřebují klid. Dalšími častými návštěvníky jsou přírodovědci, kteří zde mají co objevovat. Nejen ukrytý svět v propasti stojí za pozornost. Okolní krajina je rozmanitá a plná života.

Zajímavosti na dně propasti ale nekončí. V jejím nitru je další menší skulina s hloubkou 136 metrů. To už je ale tvrdý oříšek i pro nejšílenější dobrodruhy. Propast tak dohromady měří úctyhodných 512 metrů.

Galerie:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *