Staří Egypťané opustili před více jak 2 000 lety jedno ze svých pobřežních měst poté, co vyschl místní zdroj pitné vody. Vědci se v nově publikované studii v magazínu Antiquity přiklánějí k teorii, že důvodem silného sucha mohla být sopečná erupce na druhém konci světa.
Berenice Troglodytica je archeologické naleziště na jihovýchodě Egypta. Přímořské město založené v letech 275 až 260 před naším letopočtem bylo jen o několik desetiletí později dočasně opuštěno. K události došlo mezi lety 220 a 200 před Kristem a teprve poté bylo město dlouhodobě osídleno. Po roce 30, kdy byl Egypt anektován Římskou říší, se Berenice stal nejjižnějším přístavem impéria.
„Šlo o jakousi kombinaci města a vojenské základny“, uvedl pro magazín New Scientist Marek Woźniak z Ústavu středomořských a orientálních kultur ve Varšavě. Tento archeolog už od roku 2014 zkoumá společně s americkým kolegou Jamesem Harrellem místní ruiny, přičemž se aktuálně věnuje dávné studně vykopané přímo v podlaze jedné z budov. Uvnitř je stále voda a podle Woźniaka má dobrou chuť, je však mírně slaná.
Studna však před více jak 2 200 lety asi na dvě desetiletí vyschla a vítr do ní vháněl písek. Ten je na dně stále zachován, přičemž v něm byly nalezeny dvě mince vyražené v době před rokem 199 před naším letopočtem.
Podle Woźniaka je evidentní, že došlo v tomto období k tak dlouhému suchu, že obyvatelé Berenice museli město opustit. To naznačují i další artefakty z této doby. Polský vědec považuje za nejpravděpodobnější příčinu sopečnou erupci.
S jeho hypotézou koresponduje studie z roku 2017, kterou vedla Jennifer Marlon z Yaleovy univerzity. Tým vědců tehdy prokázal, že se v roce 209 před naším letopočtem odehrála silná sopečná erupce, během níž se do atmosféry uvolnilo velké množství síranových aerosolů. Následkem bylo přerušení pravidelného cyklu letních srážek na horním toku Nilu. Absence deště je tak pravděpodobně příčinou vyschnutí studny v Berenice Troglodytica, což mělo za důsledek úprk obyvatel.
Stále však není jasné, který vulkán způsobil tak masivní erupci. Woźniak a Harrell věří, že se jednalo o sopku ze čtveřice, kterou tvoří Popocatépetl v Mexiku, Mont Pelée na Martiniku nebo japonské vulkány Tsurumi a Hakusan.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.