wadi rum
Wadi Rum. Foto: Pixabay

Wadi Rum znamená Měsíční údolí, ale ve skutečnosti to na této jordánské poušti vypadá jako na Marsu. Proto si ji také filmaři vybrali pro natáčení snímku Marťan a dalších dobrodružných a vědecko-fantastických filmů.


Mars plný života

Ridley Scott s Mattem Damonem nemohli vyrazit na lepší místo, než je Wadi Rum. Lépe by snad Marťana nenatočili ani na rudé planetě. Jenže v téhle na první pohled nedotčené krajině bez života, život bují již od pradávna. V pravěku se v místních jeskyních usazovali první lidé přicházející z Afriky a na skalních stěnách zanechali důkazy o svojí přítomnosti v podobě kreseb lidí a zvířat.

Beduíni z kmene Zalabia mezi rudými dunami a větrem ošlehanými pískovcovými skalami křižují pouští dodnes. Jsou zrovna tam, kde je voda pro jejich stáda, ale také tam, kde jsou turisté. Impozantní pouštní scenérie přitahují cestovatele ze všech koutů světa a místní beduíni dobře vědí, že každý turista za jejich znalost pouště rád zaplatí. A tak jsou nejen pastevci, ale také prodavači suvenýrů a průvodci.

V jediné vesnici v poušti, která se rovněž jmenuje Wadi Rum, stojí kamenné domky, v nichž žijí ti beduíni, co se zrovna nevydávají za stády. Ačkoliv to na první pohled nevypadá, je zde internet, televize i mobilní signál. Okolní poušť také není úplně liduprázdná. Mezi dunami a marťanskými skalami je několik kempů pro cestovatele, a pokud zrovna neřádí koronavirus, stany jsou téměř vždy plné. Schází se v nich horolezci, milovníci pouště a sci-fi filmů.


Lawrence z Arábie a další filmy

Poušť Wadi Rum je spjata nejen s beduíny, ale také s britským diplomatem, arabistou a cestovatelem T. E. Lawrencem. Ten během první světové války organizoval povstání Arabů proti Osmanské říši. To sice nevyšlo úplně podle jeho představ, ale i tak se stal pro místní osobností. To dokazuje i jeho podobizna vytesaná do jedné ze skal uprostřed pouště.

Lawrence ze svého pobytu na Blízkém východě sepsal paměti, které pojmenoval Sedm pilířů moudrosti. V roce 1962 natočil David Lean snímek Lawrence z Arábie, který získal sedm Oskarů a jeho natáčení probíhalo mimo jiné v poušti Wadi Rum.

A k filmům se opět vracíme. Na toto jedinečné místo zavítal i slavný Indiana Jones a Nicole Kidman jako Královna pouště. Filmaři zde také našli vhodné prostředí pro snímky Transformers, Prometheus nebo méně známé marťanské filmy Rudá planeta a Poslední dny na Marsu. Nakonec nesmíme zapomenout ani na Star Wars mytologii a příběh Rogue One.

Galerie:
Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.