Příchod Homo sapiens před 40 000 lety do Evropy nemusel být důvodem zániku neandrtálců, tvrdí autoři nové studie publikované v periodiku Plos One. Tím zcela vyvracejí dlouho přijímanou teorii, která vymření neandrtálců s činností člověka moudrého spojuje.
Naši dávní mohutní bratranci a sestřenice mohli mít prostě jen smůlu. V době, kdy se moderní lidé trvale usídlili v Evropě a na Blízkém východě, byla populace neandrtálců tak malá, že vědci začali uvažovat nad tím, zda nemohli tito dávní hominidé vymřít bez našeho přičinění. Nejnovější výzkumy totiž naznačují, že první Homo sapiens, kteří se dostali do Evropy, nebyli lepší než neandrtálci, jak tvrdí některé starší studie.
„Standardní model je, že moderní lidé vtrhli do Evropy a na Blízký východ, kde žili neandrtálci, a postupem času je zcela vymýtili,“ řekl Krist Vaesen z Technické univerzity v Eidhovenu. „Závěr naší studie ale hovoří o tom, že příchod lidí nebyl nutný k tomu, aby neandrtálci vyhynuli. Je možné, že měli jen smůlu.“
Vědci souhlasí s datací vyhynutí neandrtálců. Jejich evoluční cesta končí asi před 40 000 lety poté, co začala velká migrace moderních lidí z Afriky. Nejasné ale zůstávají důvody jejich vymření a zda na tom měli nějaký podíl naši předci.
Neandrtálci měli podobné mozky jako Homo sapiens a také vlastní rozvinutou kulturu. Používali kamenné nástroje, vytvářeli malované šperky a zanechali po sobě nádherné jeskynní malby. Co se mohlo stát s takto schopným druhem?
Modely, ze kterých vědci vycházely, ukázaly, že neandrtálská populace čítala v době příchodu člověka asi 10 000 – 70 000 jedinců. V takto malé skupině muselo nevyhnutelně docházet k takzvanému inbreedingu, tedy páření mezi příbuznými jedinci. Další negativní vliv přinášel Allee efekt, což je vědecký název pro situaci, kdy se malé populace nedokáží rozrůstat a postupně vymírají. Jedinci ve skupině si jen těžko hledají partnera pro rozmnožování, ale je také málo lovců a dalších potřebných samců a samic pro obranu a výchovu dětí. Třetím faktorem, který mohl hrát negativní roli, jsou přirozené výkyvy porodnosti a úmrtnosti. Kombinace těchto tří vlivů mohla vést k postupnému přirozenému zániku neandrtálců.
Vědci ale připouštějí, že i přítomnost moderních lidí mohla být rovněž negativním faktorem vedoucím k záhubě neandrtálské populace. Homo sapiens mohli skupiny neandrtálců ještě víc izolovat, což je učinilo o mnoho zranitelnější.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.