Západní Sahara ležící na pobřeží Atlantiku mezi Marokem a Mauritánií je oblastí často nazývanou „zemí nikoho“. Toto rozlehlé pouštní místo je z velké části neobydlené, ale skrývá v sobě mnohem více než jen písečné duny a pustá údolí. Je to území plné kontrastů, kde se setkává dědictví starověkých kočovných kmenů s koloniální historií a současným geopolitickým napětím.
Nekončící spor o zemi písečných dun
Historie Západní Sahary je silně ovlivněna koloniálními ambicemi evropských mocností. Pomineme-li dávnou minulost spojenou s Berbery a nástupem islámu, moderní dějiny Západní Sahary se začaly psát koncem 19. století. V roce 1884 Španělsko vyhlásilo Západní Saharu za svou kolonii a následně si upevnilo kontrolu nad tímto pustým, avšak berberskými kočovníky využívaným regionem. Zejména kočovní Saharawiové nikdy zcela nepřijali tuto nadvládu a jejich odpor proti španělské správě postupně rostl. Zásadní zlom nastal v roce 1975, kdy Španělsko, pod tlakem mezinárodních i domácích událostí, souhlasilo s ukončením své koloniální přítomnosti v Západní Sahaře. Jenže tento krok vedl jen k dalšímu konfliktu, protože o území okamžitě projevily zájem sousední Maroko a Mauritánie.
S tímto sporem se však nesmířilo povstalecké hnutí Polisario, politická a vojenská organizace, jež se zformovala s cílem bojovat za nezávislost Saharawiů. V roce 1976 vyhlásili Saharawiové Saharskou arabskou demokratickou republiku (SADR), což vyvolalo otevřený konflikt s Marokem a Mauritánií. Mauritánie se v roce 1979 stáhla z boje, ale Maroko nadále usilovalo o kontrolu nad územím. V 80. letech minulého století vybudovalo Maroko obrovskou vojenskou zeď, která oddělila západní pobřežní oblasti kontrolované Rabatem od východních a nehostinných pouštních oblastí kontrolovaných Polisariem. OSN se pokusila zasáhnout a uspořádat referendum o nezávislosti, ale diplomatická jednání zatím nevedla k žádnému konečnému řešení.
Místo, o kterém píšeme:
Současná situace v Západní Sahaře je nadále složitá a nejistá. Maroko považuje území za svou nedílnou součást, zatímco Saharawiové, podporovaní hlavně Alžírskem, trvají na svém právu na nezávislost. Většina Saharawiů žije v utečeneckých táborech právě v Alžírsku, kde doufají v brzké politické řešení.
Ve městech na marocky kontrolovaném území je patrný rozvoj, ale také silná vojenská přítomnost a politická omezení. Ekonomická situace v regionu je složitá, ačkoli Maroko se snaží investovat do těžby fosfátů a rozvoje rybolovu, aktivita Maročanů v Západní Sahaře vyvolává mezinárodní kritiku vzhledem k nevyřešenému statusu oblasti.
Země ztracená mezi minulostí a budoucností
Západní Sahara je tak stále místem, kde se historie mísí se současnými politickými zájmy. Pro cestovatele může být tato oblast nesmírně zajímavá svou izolací a drsnou krásou. Nekonečné písečné duny a občasné nomádské vesnice vytvářejí obraz místa, kde čas jako by se zastavil. Zároveň však návštěvník nemůže přehlédnout stopy napětí, jež tu přetrvávají. Vojenské kontroly, uprchlické tábory a opevněná hranice mezi marockým a „osvobozeným“ územím připomínají, že Západní Sahara je stále na rozhraní mezi minulostí a budoucností, zemí nikoho mezi koloniální minulostí a nadějí na vlastní nezávislost.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.