Naše planeta odráží zpět do vesmíru méně slunečního světla, než tomu bylo před 20 lety. Podle vědců ze solární observatoře Big Bear v americké Kalifornii není jasné, zda se jedná o krátkodobý pokles či o další projev klimatických změn.
Země odráží v průměru asi 30 procent slunečního světla zpět do vesmíru. Podle nejnovější analýzy, která navazuje na dřívější studie, klesla odrazivost naší planety ve sledovaném období mezi lety 1998 a 2017 přibližně o 0,5 %. Tento závěr experti prezentovali v zářijovém vydání recenzovaného magazínu Geophysical Research Letters.
Philip Goode, astrofyzik z observatoře Big Bear, měřil v uvedeném období množství odraženého světla, které zachytí Měsíc, respektive jeho tmavá část, když není v úplňku. Takové pozorování není snadné. Musí k tomu být ideální podmínky, jako je naprosto jasná obloha. Za 20 let se podařilo nastřádat 801 datových souborů, které byly podrobně zkoumány.
Zvláštností je, že velká část poklesu odrazivosti nastala během posledních tří let sledovaného období. Podle srovnávací analýzy ze satelitních dat by jev mohl souviset se zvýšenými teplotami tichomořského pobřeží Severní a Jižní Ameriky, v jehož důsledku se zmenšila místní oblačnost, což více odhaluje tmavší a méně reflexní mořskou hladinu.
Méně oblačnosti nad východním Pacifikem ale není jedinou skutečností, která snižuje odrazivost. Mnoho studií ukazuje, že pokles ledového příkrovu zejména v Arktidě vede k rozptylu slunečního světla zpět do vesmíru. To samozřejmě přispívá k oteplování planety.
Goode a jeho kolegové odhadují, že pozorovaný pokles odrazivosti vedl k situaci, kdy každý metr čtvereční na povrchu naší planety aktuálně absorbuje v průměru o 0,5 W energie více než před dvaceti lety. Vědci ve studii ještě pro srovnání uvádějí, že během stejné doby skleníkové plyny a další lidské činnosti přispěly k tomu, že každý metr čtvereční na naší planetě absorboval dalších 0,6 W energie.
Zda jde v odrazivosti Země o dlouhodobý trend či o přechodný stav, není jasné. To ukáží až další dlouhodobá pozorování.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.
Jestli za to nemůže Babiš.