pralidé v jeskyni
Obrázek: Rudolf Cronau / Volné dílo

Podle studie publikované vědci z německého Institutu Maxe Plancka a švédského Institutu Karolinska se zdá, že část neandrtálské DNA, jejíž nositelem jsou někteří i dnes žijící lidé, snižuje riziko potratu a podporuje plodnost. Výzkum publikovaný v odborném časopise Molecular Biology and Evolution je důkazem toho, že nejintimnější setkání Homo sapiens s jinými lidskými druhy v době kamenné, mohlo být pro evoluci moderního člověka přínosem.


Genetické studie ukazují, že jsou někteří moderní lidé nositeli neandrtálské DNA, protože mají ve svých buňkách asi 1 – 2 % této DNA a někteří vědci již několik let tvrdí, že část tohoto dědictví může být pro člověka prospěšná.

Vědci na základě údajů z biobank analyzovali vzorky od 244 tisíc žen a zjistili, že asi každá třetí žena žijící v Evropě zdědila receptor progesteronu od neandertálců. Jedná se o genovou variantu, která je spojená s vyšší plodností a menším rizikem krvácení nebo potratu.

Související:  Za vyhynutím neandrtálců nemusí stát příchod moderních lidí

Progesteron je hormon, který hraje důležitou roli v menstruačním cyklu a během těhotenství. Z analyzovaného vzorku nese 29 % žen jednu kopii neandertálského receptoru a 3 % mají dokonce dvě kopie.


„Podíl žen, které zdědily tento gen, je asi desetkrát větší než u většiny ostatních neandertálských genů,“ říká profesor Hugo Zeberg, jeden ze členů výzkumného týmu. Je tak přesvědčen, že některé genetické varianty, které lidé zdědili od neandrtálců, stále hrají důležitou roli v evoluci a v tomto případě jde o příznivý vliv na plodnost.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *