měsíc
Foto: Lick Observatory/ESA/Hubble

Jednoduchá odpověď na zdánlivě jednoduchou otázku zní, že Zemi obíhá pouze jedno těleso, které nazýváme Měsíc. Na noční obloze je to největší a nejjasnější objekt a současně těleso, které jsme jako jediné při výzkumu vesmíru navštívili.


Složitější odpověď také existuje a rozhodně nepatří do třídy konspiračních spekulací, jak by se mohlo zdát. Počet měsíců se v průběhu času měnil a dokonce i v současnosti jich může mít Země několik.

Asi před 4,5 miliardami let, kdy se naše planeta formovala, ještě Měsíc neexistoval. To se ale rychle změnilo. Mezi vědci panuje shoda, že proto-Zemi zasáhl objekt o velikosti dnešního Marsu s průměrem asi 6 000 km, který je dnes zvaný Theia. Kolize (tzv. teorie velkého impaktu) vymrštila velké množství materiálu na oběžnou dráhu. Z těchto trosek obíhajících naši planetu se postupem času zformovalo jedno těleso, kterým je Měsíc.

Přestože je Měsíc naším jediným stálým přirozeným satelitem, astronomové objevili několik dalších objektů, které je možné považovat za malé „měsíce“.  Tyto objekty lze zařadit do dvou skupin.


Dočasné satelity

Čas od času jsou zemskou gravitací zachyceny objekty, které nějaký čas setrvají na oběžné dráze, ale nakonec znovu uniknou do vesmírného prostoru. Důkazy máme o dvou takových měsících. Prvním z nich byl malý asteroid 2006 RH120, který obíhal Zemi 9 měsíců v letech 2006 a 2007. Tři roky se na oběžné dráze udržel pětikilový objekt 2020 CD3, přičemž v březnu 2020, kdy byl objeven, byl již na cestě zpět do vesmíru.

Kvazi-měsíce a další zvláštnosti

Interakce mezi Zemí a gravitací Slunce vytváří gravitačně stabilní body známé jako librační centra. Víme o dvou objektech v blízkosti naší planety, které jsou „uchycené“ v těchto bodech. Astronomové je označili jako 2010 TK7 a 2020 XL5. V libračním centru se také shromažďuje větší množství prachových částic zvaných Kordylewského mraky. Současně existují takzvané kvazi-měsíce, což jsou tělesa, která sice nenásledují oběžnou dráhu Země, ale na stejné dráze obíhají Slunce v periodě 365 dní.

A nakonec jedna malá poznámka. Zemi ve skutečnosti obíhá nespočet umělých satelitů. Jeden takový si v roce 2015 astronomové spletli s novým malým měsícem a svůj objev zbrkle oznámili. Jenže domnělý měsíc byl teleskop Gaia.

Galerie:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *